Summit EU bude hlavně o klimatu. Česko však nadále nemůže podpořit uhlíkovou neutralitu

Milana Hrdinková, česká státní tajemnice pro evropské záležitosti [© European Union, 2019]

Česko se zatím nemůže přihlásit k závazku takzvané uhlíkové neutrality EU k roku 2050, který bude zásadním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie.

Novinářům to na okraj dnešního jednání v Bruselu, kde se vrcholná unijní schůzka připravovala, řekla česká státní tajemnice pro EU Milena Hrdinková. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.

Pokud by se však závěry summitu vzdalovaly českým představám, není podle Hrdinkové vyloučeno, že je premiér Andrej Babiš nepodpoří. Plán na uhlíkovou neutralitu EU v polovině století Česko společně hlavně s Polskem zablokovalo už letos v červnu. Ze záměru tak tehdy zbyla jen poznámka pod čarou, že takový vývoj by si přála velká většina členských zemí.

Summit EU přijal mírnější závazek o klimatické neutralitě, nevládní organizace ho kritizují

Summit EU v Bruselu zdržel spor o formulaci části závěrů, souvisejících se snahou o uhlíkovou neutralitu společenství k roku 2050. Proti pohledu většiny údajně vystupoval především polský premiér Mateusz Morawiecki. Země nakonec věc vyřešily kompromisním formulací.

Praha bude také chtít na summitu slyšet jasné potvrzení, že jaderná energie bude moci i v budoucnu být součástí českého energetického mixu. To by se mělo objevit i v závěrech schůzky, neboť bez jaderné energie Česko uhlíkové neutrality nedosáhne, řekla Hrdinková.

Babiš: Musíme prosadit výstavbu jaderných bloků, i kdybychom měli porušit evropské právo

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Summit bude o boji s klimatickými změnami

Unijní ministři odpovědní za evropské záležitosti dnes mimo jiné debatovali nad diplomaty připraveným návrhem závěrů poslední letošní řádné schůzky prezidentů a premiérů evropského bloku. Značná část textu je věnována boji proti klimatickým změnám, který je prioritou pro nového šéfa Evropské rady Charlese Michela.

Tusk předal žezlo Michelovi. Nový předseda summitů chce být otevřenější dialogu

Evropská unie musí být světovým lídrem v klimaticky odpovědné ekonomice a začít více dělat pro společnou obranu a bezpečnost. Prohlásil to dnes nastupující předseda Evropské rady Charles Michel, který přebral úřad od svého předchůdce Donalda Tuska.

Návrh hovoří o tom, že státy v souladu s vědeckými poznatky o lidském vlivu na klimatické změny podporují dosažení uhlíkové neutrality do poloviny století. V jejím rámci by unijní země výrazně snížily emise CO2 a zbytek by kompenzovaly například výsadbou nových stromů. Návrh závěrů summitu označuje přechod k čistému hospodářství za příležitost k růstu, konstatuje však také, že věc si vyžádá náklady.

Vedle finanční podpory pro regiony závislé na fosilních energiích by skeptické členské státy, k nimž vedle Česka patří například Polsko, chtěly další ujištění, že jejich občanům kvůli novému závazku výrazně neklesne životní úroveň.

„Pokud máme najít nějakou rovnováhu mezi tím závazkem a tím, jak ho uskutečníme, tak budeme potřebovat ještě nějaká doplnění,“ řekla českým novinářům Hrdinková.

Lídři unijních zemí přijímají závěry schůzky jednohlasně a pokud by se Babiš postavil proti, skončil by summit bez závěrů, což se stává velmi výjimečně.

Kromě klimatu bude tématem vrcholné schůzky i víceletý rozpočet či strategické priority EU.