Studenti se budou moci z Erasmu vrátit domů

[© Shutterstock/ruzanna]

Stovky zahraničních studentů z programu Erasmus budou moct z Česka vycestovat domů navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla česká vláda i další země. České studenty na výjezdu v programu Erasmus v zahraničí osloví ambasády a bude na jejich rozhodnutí, zda se vrátí domů.

Jsme připraveni přivézt je zpět, sdělil ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo počátkem března na výjezdu přes Erasmus 150 studentů z Česka.

Petříček uvedl, že zastupitelské úřady v jednotlivých zemích dostanou seznamy studentů. Budou je kontaktovat a ověřovat, jestli se mají jak dostat zpět do Česka. Od ministerstva školství dnes diplomacie získá patřičné seznamy. Náklady způsobené dřívějším návratem budou moci být na základě doložených dokumentů proplaceny.

Vláda už dříve rozhodla, že až do odvolání se nebudou konat žádné zahraniční studijní výjezdy, jako je Erasmus. Do programu jsou zapojeny tisíce studentů a řada pedagogů či akademických pracovníků.

Podle údajů Domu zahraniční spolupráce (DZS), který Erasmus v ČR koordinuje, je s tímto programem v Česku nyní 4812 cizinců. Z toho 2683 přijelo z 15 zemí, které vláda kvůli šíření koronaviru označila za rizikové. Nejvíce je jich ze Španělska (850), z Francie (789) a z Německa (331). Jsou to nejen vysokoškolští studenti, ale i žáci středních a základních škol, učitelé, mladí lidé na dobrovolnických pobytech či účastníci vzdělávání dospělých. Mluvčí DZS Lucie Durcová upozornila, že počty nemusí být přesné, protože situace se rychle mění.

Naopak v rizikových zemích je podle ní v tuto chvíli kolem 2500 českých vysokoškolských studentů nebo zaměstnanců. „Je tam ale i víc než 200 účastníků z dalších sektorů programu Erasmus+,“ řekla mluvčí DZS Lucie Durcová. V zahraničí je podle ní okolo 4800 účastníků programu Erasmus+.

Z údajů Evropské komise z roku 2019 plyne, že v Česku se do programu ve školním roce 2016/2017 zapojilo 7891 studentů a stážistů, včetně 89 z jiných zemí světa. Nejčastěji z českých škol vyjížděli do Německa, Španělska a Francie. Naopak do Česka v rámci výměnných pobytů přijelo 7649 vysokoškolských studentů, 2448 stážistů a 437 studentů z partnerských zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii. V roce 2017 dosáhly v ČR granty v rámci programu bezmála 35 milionů eur (skoro 900 milionů Kč).

Opatření vlády proti šíření koronaviru

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Částečně je omezen i letecký provoz. Výjimky budou platit pro přeshraniční pracovníky.

Vláda dnes rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z 15 takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie. Českým občanům ve čtvrtek kabinet zakázal cestovat do těchto států. Zákaz vstupu se týká Číny, Koreje, Íránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie.