Studenti se zájmem o studium v zahraničí si mohou na Erasmus půjčit

zdroj: ShutterStock.com; autor: Dirima.

Vysokoškolští studenti, kteří chtějí v rámci programu Erasmus+ absolvovat magisterské studium ve Španělsku, si na to mohou vzít půjčku. Finanční podporu v celkové výši až 30 milionů eur, kterou garantuje Evropská komise, poskytne banka MicroBank spolu s Evropským investičním fondem. Další země by měly následovat.

Studenti, kteří chcete vyjet za dalším vzděláním do Španělska, zbystřete. Evropská komise dnes oznámila, že je možné si na magisterské studium v této zemi (jako první) vzít půjčku. V rámci systému záruk za půjčky na magisterské studium spadajícího do programu Erasmus+, do něhož je zapojena i Česká republika, je k dispozici až 30 milionů eur. Garance poskytuje Evropská komise.

„Rozhodně hodláme podporovat mladé nadané Evropany, kteří chtějí své magisterské studium absolvovat v cizině. Tyto půjčky v rámci programu Erasmus+ umožní studentům v Evropě investovat do svého vzdělání a budoucnosti za příznivých a finančně dostupných podmínek,“ uvedl dnes eurokomisař Tibor Navracics.

Systém záruk za půjčky odstartoval letos v lednu. Jeho cílem je poskytnout půjčky, které částečně uhradí náklady za studium, 200 tisícům studentů z celé Evropy. Po Španělsku bude systém postupně zaváděn i v dalších zemích.

Žádat o půjčky je možné přímo u zúčastněných bank nebo finančních subjektů poskytujících studentské půjčky, v případě Španělska se jedná o banku MicroBank.

Na jednoleté magisterské studium si může student půjčit až 12 tisíc eur, na dvouleté studium o šest tisíc více. Půjčky je možné získat za zvýhodněných podmínek – úvěr není podmíněn ručením ze strany studentů nebo rodičů a lze jej obdržet s výhodnou úrokovou sazbou a s odkladem splácení.

Studenti se zájmem o půjčku se mohou obrátit na nové sdružení studentů a absolventů programu Erasmus+, které svou činnost zahájí zítra. Sdružení bude zastupovat více než tři miliony studentů zapojených do programu Erasmus+ v období do roku 2020.

Sedmiletý program Erasmus+ (2014-2020) má rozpočet ve výši 14,7 miliardy eur a poskytuje příležitost studovat, odborně se vzdělávat, získávat pracovní zkušenosti nebo se účastnit dobrovolnické činnost v zahraničí více než čtyřem milionům mladých Evropanů.

Autor: Lucie Bednárová