Státům EU uniklo na DPH skoro dvě stě miliard eur, Itálie by ze ztrát zaplatila deficit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Arvind Balaraman.

Vybírání daně z přidané hodnoty v mnoha členských státech není vůbec efektivní, uvádí studie zveřejněná minulý týden Evropskou komisí. Itálie touto cestou v roce 2012 ztratila 46 miliard eur, Česko téměř 91 miliard korun. Efektivnější vybírání daní je jednou z priorit českého ministerstva financí.

Státy Evropské unie přišly v roce 2012 na nevybrané DPH o 177 miliard eur. Vyplývá to ze studie Centra pro společenský a hospodářský výzkum, kterou minulý týden zveřejnila Evropská komise.

O nejvíce peněz přišla Itálie. Nepodařilo se jí vybrat třetinu předpokládané DPH a přišla tak o 46 miliard eur. Schodek jejího státního rozpočtu přitom toho roku dosáhnul 47 miliard. Proporčně největší daň unikla finančním úředníkům v Rumunsku, kde se nevybralo 44 procent DPH, která se měla před dvěma lety vybrat. Nejlépe naopak dopadlo Nizozemsko s pěti procenty.

Jak upozorňují autoři studie, vybraná DPH nesestává pouze z daňových úniků. Promítají se do ní také bankroty, insolvence a statistické chyby.

„Členské státy si nemohou dovolit ztráty takového rozsahu,“ řekl ke studii dosluhující komisař pro zdanění a celní unii Algirdas Šemeta. „Musí podniknout rozhodné kroky, aby získaly zpět svoje peníze. Komise by se měla zaměřit na zásadní reformu systému daně z přidané hodnoty. Měl by být robustnější, efektivnější a méně náchylný ke zneužití.“

Unijní exekutivní orgán navrhl harmonizaci daňového přiznání v členských státech, aby zjednodušil přeshraniční podnikání. Podle plánu Komise, který podpořily unijní země, se má do roku 2015 dokončit zjednodušení systému DPH v jednotlivých členských státech.

Česko chce výběr zlepšit

Česká republika si meziročně pohoršila a v roce 2012 nevybrala 22 procent DPH, což znamenalo ztrátu téměř 91 miliard korun.

Právě efektivnější vybírání daní si za svůj cíl vytyčil ministr financí Andrej Babiš. Pomocí centrálního registru účtů nebo elektronické evidence tržeb chce zvýšit příjmy státního rozpočtu o 30 miliard korun. Ve středu jmenoval novým šéfem Generálního finančního ředitelství Martina Janečka z českobudějovického Finančního úřadu, který by měl reformou Finanční správy dále pomoci k efektivnějšímu vybírání daní.

Na Slovensku se výběr DPH snaží ministerstvo financí posílit zavedením účtenkové loterie, která má motivovat zákazníky, aby od podnikatelů vyžadovali doklad z registračních pokladen. Podle prvních výsledků ale nárůst vybraných daní zůstal za očekáváním a zvedl se jen o několik milionů eur, což je vzhledem k celkovému objemu DPH nepatrná částka. Slovensko podle výsledků studie v roce 2012 nevybralo 39 % DPH.

Autor: Jan Pavec