Štafetu po českém komisaři prý převezme Slovák Šefčovič

Maroš Šefčovič, komisař pro meziinstitucionální vztahy a administrativu; zdroj: Evropská komise.

Příštím komisařem pro rozšiřování EU se pravděpodoně stane Slovák Maroš Šefčovič. Vystřídá tak českého eurokomisaře Štefana Füleho, který portfolio spravoval posledních pět let. EurActivu to sdělil vysoce postavený zdroj v Evropské komisi. O Šefčovičovi, který měl v Barrosově týmu na starosti institucionální vztahy EU, se také hovořilo v souvislosti s rozvojovou pomocí.

Rozšíření možná zůstane i v příští Evropské komisi předsedy Jean-Claudea Junckera v rukou nových členských zemí. Po českém eurokomisaři Štefanu Fülem, který oblast spravoval v posledních pěti letech, se jej prý ujme Slovák Maroš Šefčovič. Ten v Evropské komisi Josého Manuela Barrosa vedl portfolio institucionálních vztahů. EurActivu to sdělil vysoce postavený zdroj z Evropské komise. 

„Není pravda, že v příští Evropské komisi nebude komisař pro rozšíření,“ uvedl zdroj. V tabulce se jmény a portfolii příštích eurokomisařů a eurokomisařek, která údajně pochází z blízkosti šéfa příští Komise Junckera a o níž EurActiv v minulých dnech informoval, totiž komisař pro rozšíření zcela chybí. Je tam uvedena pouze oblast politiky sousedství (anglicky neighbourhood), kterou by měl mít na starosti Rakušan Johannes Hahn. 

Podle citovaného zdroje ale ve skutečnosti k žádné zásadní změně nedojde. Již nyní se příslušené portfolio nazývá rozšíření a politika sousedství, v Junckerově Komisi tak prý dojde pouze k úpravě názvu. Velké změny údajně nenastanou ani v podpůrném aparátu, tedy v Generálním ředitelství pro rozšíření (DG Enlargement). „Rozšíření je vlastně nejvyšším stupněm politiky sousedství,“ dodal zdroj. 

Šefčovič měl podle uniklé tabulky zastávat post komisaře pro rozvojovou politiku a ztratit post místopředsedy. To interpretovala některá média jako neúspěch.

Slovenský premiér Robert Fico ale o víkendu naznačil, že Slovensko může dostat významnější portfolio než rozvojovou pomoc. „Myslím si, že postavení Maroše Šefčoviče je tak silné z hlediska jeho osobnosti a jeho názorů, že pan předseda Evropské komise má úplně přirozený zájem ho mít co nejblíže při sobě,“ citovala jeho slova agentura TASR. 

Česká republika by podle zmíněného uniklého dokumentu, jehož pravost se zatím nepotvrdila, měla zastávat portfolio dopravy a vesmírné politiky (více k tématu najdete zde). Příští českou eurokomisařkou bude současná ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Stanoviska:

Podle slovenského komisaře Maroše Šefčoviče je informace o portfoliu politiky sousedství „spekulací, která se nezakládá na realitě.“ Šefčovič to řekl slovenskému EurActivu.

Autor: Lucie Bednárová.