Spor o Gibraltar by mohl skončit před OSN, Španělsko požádá o pomoc Argentinu

zdroj: wikimedia.org; autor: Hans Lohninge.

Staletý spor mezi Velkou Británií a Španělskem o skalnatou oblast Gibraltaru se na konci minulého týdne opět zintenzivnil poté, co gibraltarská vláda nechala u svého pobřeží nechat vystavět umělý útes, který podle Madridu poškozuje jeho rybáře. Španělsko plánuje územní spor předat OSN a doufá ve spojenectví s jedním z nestálých členů Rady bezpečnosti Argentinou, která vede podobný spor s Británií o Falklandské ostrovy.

Mezi Velkou Británií a Španělskem se v posledních dnech opět rozhořel spor ohledně britského zámořského území Gibraltar, které se nachází na severním okraji stejnojmenné úžiny na jihu Pyrenejského poloostrova.

Území připadlo Spojenému království přesně před 300 lety na základě Utrechtské smloivy. Od té doby však mezi Madridem a Londýnem probíhají rozepře, které opět eskalovaly na začátku tohoto měsíce poté, kdy gibraltarská vláda umístila u svého pobřeží betonové kvádry. Oficiálním důvodem byla snaha o vytvoření umělého útesu, který měl pomoci udržet u pobřeží ubývající populaci ryb.

Podle Madridu je však toto opatření namířeno proti španělským rybářům a porušuje evropská pravidla týkající se volného pohybu. Španělská vláda podle místních médií v reakci nato uvedla, že uvažuje o zpoplatnění španělsko-gibraltarské hranice padesátieurovým poplatkem. Objevují se však pochybnosti, zda by byl podobný postup v rámci evropského práva legální.

Jak uvedl v sobotním rozhovoru ve španělské televizi ministr zahraničních věcí této země José Manuel Garcia-Margallo, vstupní poplatek by se neměl vztahovat na občany, kteří každý den překračují tuto hranici kvůli práci. Získané finance by pak měly být použity na pomoc rybářům, kteří jsou postiženi vznikem umělého útesu. Britská stanice BBC nicméně nedávno citovala předsedu gibraltarských labouristů Fabiana Picarda, podle kterého „španělské výhružky připomínají spíše prohlášení Severní Koreje než partnera v EU“.

Do sporu se mimo jiné zapojil také britský premiér David Cameron. „Gibraltar a Španělsko mají spor kvůli rybolovu a my souhlasíme, že se musí vyřešit. Jenže není možné situaci vyostřovat tak, jak jsme toho svědky,“ uvedl Cameron.

Španělsko se podle španělského deníku El País chystá celou situaci kolem územního sporu předložit Radě bezpečnosti OSN. Jak citovala nejmenovaný zdroj agentura Reuters, není zatím jisté, jestli by se měl zabývat přímo otázkou vzdání se britské suverenity nad tímto územím, či pouze dodržováním některých dohod. Nicméně ať tak či tak, podle citovaného zdroje bude znamenat přenesení sporu před mezinárodní soud zvýšení napětí.

Spojenec Argentina

Podle El País by Španělsku mohl pomoci fakt, že jedním z nestálých členů Rady bezpečnosti je v současné době Argentina. Ta pro změnu vede s Velkou Británií podobný spor o Falklandské ostrovy.

Na září je navíc naplánovaná oficiální návštěva Argentiny španělského ministra zahraničních věcí, na které by si podle zdroje agentury Reuters měly obě strany „vyměnit nápady ohledně této otázky“.  

Jak uvedl zmíněný španělský deník, španělští socialisté, kteří jsou momentálně v opozici, se domnívají, že by se měl Madrid obrátit spíše na Evropskou unii a vyhnout se podobným „falešným spojenectvím a dobrodružstvím“.

Situaci nejspíše nepomůže ani fakt, že britské námořnictvo naplánovalo na tento týden pravidelné cvičení jedné ze svých bitevních lodí právě u pobřeží Gibraltaru. Přestože se jedná o pravidelnou akci, mohla by ještě více prohloubit napětí mezi Londýnem a Madridem.

(EurActiv/Reuters)