Spor mezi Bruselem a Varšavou se posouvá vpřed. Morawiecki předal Unii knihu o reformě polské justice

polsko reforma justice

@ European Union, 2018

Polský premiér předal unijním institucím a členským státům Bílou knihu, která vysvětluje, proč Polsko potřebovalo reformovat justiční systém. Komise má v plánu ji důkladně prostudovat.

Obsáhlý materiál shrnující a popisující polské justiční reformy dnes Evropské komisi předal nový polský premiér Mateusz Morawiecki. Skoro stostránková Bílá kniha, kterou dostávají také všechny členské země Evropské unie, má podle předsedy polské vlády přispět k intenzivnímu a věcnému dialogu o reformách soudnictví v zemi, o nichž Varšava vede s Bruselem vleklý spor.

Co může potkat Polsko, které mění svůj soudní systém? Více ˃˃˃˃

„Bílou knihu pečlivě prostudujeme. Důležité je, že dialog pokračuje,“ řekl po dopolední schůzce polského premiéra v Komisi Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Připomněl, že v krátké době je to už podruhé, co Morawiecki a Jean-Claude Juncker o kvalitě polského právního státu jednali. Unijní představitelé dávají po nástupu nové polské vlády najevo, že dialog se konečně rozbíhá.

Komise: Bílou knihu pečlivě prostudujeme. Důležité je, že dialog pokračuje.

Měsíce se vlekoucí konflikt mezi Varšavou a Evropskou komisí, podle které v Polsku hrozí závažné ohrožení vlády práva, eskaloval koncem prosince, kdy se komise obrátila na unijní státy. Využila k tomu zatím nikdy neaktivovaného sedmého článku unijní smlouvy, podle kterého by nakonec mohla být teoreticky Polsku omezena v EU hlasovací práva.

Kniha vysvětluje, proč Polsko potřebovalo reformu

Polská strana nyní v Bílé knize uvádí, že podle jejího názoru je využití sedmého článku přehnané. Varšava varuje, že je tak vytvářen nebezpečný precedent, kdy může být tento tvrdý postup v budoucnu bez řádného odůvodnění použit i proti jiným členským zemím Unie. Maďarsko už dalo najevo, že stojí na polské straně.

Polsko a Maďarsko vs Brusel. Je na Orbána spoleh? Více >>>>

Morawiecki: Rád bych uklidnil emoce, které kolem reformy jsou.

„Rád bych uklidnil emoce, které kolem reformy jsou. Povedlo se to, o obsahu Bílé knihy jsme hovořili věcně,“ řekl na dnešní tiskové konferenci v Bruselu premiér Morawiecki.

Bílá kniha v osmi kapitolách vysvětluje, proč Polsko soudní reformu potřebovalo, a vysvětluje její záměr i provedení. Uvádí ovšem také příklady, kdy i jiné unijní státy využívají řešení v zásadě shodné s těmi, které v polském případě Komise kritizuje.

Rada poprvé diskutovala s Komisí stav právního státu v Polsku. Více >>>>

Členské země zatím o věci jednaly jen jednou, v zásadě si vyslechly jen informaci prvního místopředsedy Komise Franse Timmermanse o tom, co EK k jejímu postupu vedlo. Až 20. března přitom uplyne tříměsíční lhůta, kterou Komise v prosinci dala Polsku k reakci na poslední sérii doporučení z Bruselu.