Spor českých poslanců EP zatím odročen

železný EP

Spor českých poslanců Evropského parlamentu Jany Bobošíkové a Vladimíra Železného byl odročen kvůli námitce podjatosti soudce, kterou vznesl právník Jany Bobošíkové.

Pražský městský soud včera odročil jednání ve sporu europoslanců a bývalých politických spojenců Jany Bobošíkové a Vladimíra Železného. Právník Bobošíkové namítl, že soudce Martin Valehrach je podjatý. 28. září totiž pro ČTK uvedl, že europoslankyně žádá kromě omluvy i finanční odškodnění, což není pravda. Soudce Valehrach se za poskytnutí mylné informace omluvil, ale tento incident nepovažuje za důvod k námitce z podjatosti. Spis bude proto poslán k pražskému vrchnímu soudu, který o námitce rozhodne. Jana Bobošíková pro ČTK uvedla, že chce na soudce Valehracha podat kárnou žalobu. To jí ale český právní řád neumožňuje. Může pouze podat podnět předsedovi pražského městského soudu či ministru spravedlnosti. „Z našeho hlediska není kárná žaloba důvodná, zákon stanoví jasné důvody pro její podání a mezi ně nepatří omyl soudce, který se omluví,“ reagoval pro ČTK mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun.

Spor mezi Bobošíkovou a Železným, který vyústil až v podání žaloby na ochranu osobnosti, začal ještě před loňskými červnovými volbami do Evropského parlamentu. Jana Bobošíková a její někdejší nadřízený z televize Nova Vladimír Železný kandidovali společně za hnutí Nezávislí. Ještě před volbami údajně podle Bobošíkové Železného manželka Konstancie jako volební zmocněnkyně chtěla Bobošíkovou vyškrtnout z kandidátky. Manželé Železní to popřeli, ale předseda hnutí František Zwyrtek výpověď Jany Bobošíkové potvrdil. Po volbách, ve kterých na základě preferenčních hlasů Jana Bobošíková Železného předstihla, se spor rozhořel naplno. Bobošíková oznámila, že nebude podporovat hnutí Nezávislí kvůli rostoucímu vlivu Železného. Železný uvedl, že Bobošíková zradila hnutí, za které byla do EP zvolena. Kritizoval i to, že si najala svého manžela Pavla jako asistenta a odmítl se účastnit společné televizní debaty. „Základní metodou politické práce pana Železného je lež,“ prohlásila v této souvislosti Jana Bobošíková. Uvedla, že útoky Železného na její práci a rodinu znevažují její mandát od voličů. Následovalo podání žaloby na ochranu osobnosti. Jana Bobošíková v ní žádá omluvu zaslanou doporučeným dopisem a její publikování v médiích.

Vladimír Železný se stal v EP členem euroskeptické skupiny Nezávislost a demokracie. Právní výbor EP v současné době jedná o odnětí imunity a vydání Vladimíra Železného do ČR za účelem stíhání mj. kvůli poškozování věřitele a krácení daní. Jana Bobošíková zůstala nezařazenou poslankyní.