Spolupráce EU se společností AstraZeneca drhne. Výrobce není schopen uspokojivě vysvětlit omezení dodávek vakcíny

© EPA-EFE/DRAGO PRVULOVIC SWEDEN OUT

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím Evropské unie méně vakcíny, než se obě strany dohodly.

Po jednání s vedením firmy to uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, podle níž chce unijní exekutiva vědět, kde jsou dávky vakcíny slíbené členským zemím. Brusel bude chtít od výrobců očkovacích látek sídlících v EU informace, kolik vakcíny se chystají vyvézt mimo Unii, dodala komisařka.

Britsko-švédský výrobce takzvané oxfordské vakcíny sdělil v pátek Komisi, že v první fázi dodá menší množství preparátu než předpokládá dohoda. Firma to vysvětlila údajnými novými úpravami přípravku v souvislosti s koronavirovými mutacemi.

Některé členské státy vzápětí vyzvaly Komisi, aby problém s omezenými dodávkami řešila. Kyriakidisová o víkendu napsala firmě kritický dopis a včera s jejím vedením probírala okolnosti omezených dodávek, které budou podle zdroje agentury Reuters do konce března nižší o 60 procent proti původní dohodě. Do konce třetího měsíce roku by tak unijní země měly dostat celkem kolem 30 milionů dávek místo původních 80 milionů.

Podle včerejších informací Deníku N by však takové omezení nemělo ovlivnit dodávku prvních 200 tisíc dávek společnosti AstraZeneca, která má do Česka dorazit v únoru.

ČR patří mezi největší lajdáky ve zveřejňování informací o očkování proti covid-19, upozorňuje analýza

Nejméně informací o očkování proti covidu-19 zveřejňuje Česká republika a Slovensko. Uvedl to projekt České zájmy v EU, který srovnal údaje z 12 evropských zemí.

EU sice na jednu stranu chápe, že se problémy s výrobou vakcíny mohou objevit. Vyzvala ale společnost, aby se záležitost pokusila vyřešit veškerými možnými prostředky. Pokud tak společnost neučiní, italská vláda je odhodlána vyzvat k ukončení vzájemné dohody, kterou se společnosti AstraZeneca uzavřela Evropská komise loni v srpnu. Včera o tom informoval bruselský server EURACTIV.

„Evropská unie předfinancovala vývoj vakcíny a její výrobu a teď chce vidět výsledky… A chceme, aby byla smlouva plně dodržena,“ uvedla dnes Kyriakidisová s tím, že ji dnešní vysvětlení firmy neuspokojilo. Podobný byl i výsledek druhého večerního jednání, po němž komisařka uvedla, že se obě strany opět spojí ve středu.

O podobném omezení dodávek vakcíny AstraZeneca mluvili v posledních dnech i politici mimoevropských zemí jako Austrálie či Thajsko.

Problémy mají i další výrobci

Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by mohla již tento pátek oxfordskou vakcínu podmínečně schválit pro využití v EU. AstraZeneca by se tím po firmách Pfizer/BioNTech a Moderna stala třetím výrobcem, jehož látku budou země k očkování proti covidu-19 používat. Komise pro unijní země zajistila celkem 300 milionů dávek této vakcíny.

Problémy se v průběhu ledna objevily i v případě dodávek firmy Pfizer, která na několik týdnů snížila množství směřující do unijních států s odvoláním na rozšiřování výrobní kapacity. Podle Kyriakidisové bude Komise požadovat, aby firmy vyrábějící vakcíny v EU napříště oznamovaly své plány jejich exportu do mimounijních států.

„To se pochopitelně nedotkne humanitárních dodávek,“ upřesnila Kyriakidisová s odkazem na poskytování vakcín chudším zemím, s nímž Unie výhledově počítá.

Nejsou to však jediné komplikace, které se kolem vakcíny od společnosti AstraZeneca v posledních dnech objevily. V pondělí musela firma také hájit účinnost své očkovací látky u lidí starších 65 let. Německý deník totiž informoval, že u takových lidí může být vakcína účinná jen z 8 procent. Takové pochyby jsou podle farmaceutické společnosti „zcela nesprávné“. Spor přiblížil s odkazem na další zdroje bruselský server EURACTIV.