Společnost Schneider Electric získala souhlas Evropské komise ke koupi americké APC

Akcie společnosti American Power Conversion (APC) budou odkoupeny francouzským gigantem, společností Schneider Electric. K transakci bude moci dojít po splnění antimonopolních podmínek, které společnosti Schneider Electric určila Evropská komise.

Obě dvě firmy jsou světovými dodavateli široké škály zařízení UPS (Uninterruptible power supply – UPS). V případě výpadku tyto přístroje poskytují záložní zdroj energie a při normálním provozu regulují energetické výkyvy. Jsou využívány především v oblasti výpočetní techniky.

Schneider Electric je světovým specialistou v oblasti zařízení pro dodávku elektrické energie a její regualci. Zaměstnává přes sto tisíc zaměstnanců ve stodevadesáti zemích světa. Ochranná zařízení UPS distribuje prostřednictvím své dceřinné společnosti Merlin Gerin (MGE UPS Systems S.A.). Americká APC se zabývá navrhováním, produkcí a prodejem ochranných zařízení a softwaru pro počítače a další komunikační technologie, zejména zařízeními UPS. Jejich sloučením by mohla být ohrožena pravidla hospodářské soutěže na vnitřním trhu EU.

Evropská komise došla k názoru, že pokud by se tyto dvě společnosti sloučily za stávajících okolností, bylo by znatelně zúženo konkurenční prostředí na evropském trhu s malými zařízeními UPS (<10 kVA). Tato zařízení jsou využívána k ochraně osobních počítačů a také v menších podnicích. Proto Komise stanovila podmínky, za kterých se bude moci tato koupě uskutečnit.

Schneider Electric bude muset přerušit veškeré aktivity své dceřinné společnosti MGE UPS Systems S.A. spojené s prodejem malých UPS zařízení. Teprve poté bude moci odkoupit veškeré volné akcie společnosti APC. Akcionáři této společnosti se dohodli na jejich prodeji dne 16.ledna tohoto roku, a to za cenu 31 dolarů za akcii.