„Spojené státy evropské“ Merkelová nepodporuje. Se Schulzem ale začne jednat o koalici

spojené státy evropské

@ European Union, 2017

Schulzův návrh na vytvoření „Spojených států evropských“ se vítězům německých voleb, konzervativní CDU/CSU, rozhodně nelíbí. Předseda poslaneckého klubu dokonce uvedl, že Schulzův plán je pro Unii nebezpečný.

Lídr německé sociální demokracie, Martin Schulz (SPD), minulý týden představil svou radikální vizi budoucí Evropy. Unie by se podle něj měla do roku 2025 přeměnit na „Spojené státy evropské“, přičemž země, které by s tím nesouhlasily, mají EU raději opustit.

Schulzův návrh ale v Německu nepochodil. Konzervativní blok CDU/CSU, který pod vedením Angely Merkelové zvítězil v letošních volbách, s vytvořením spojených států nesouhlasí. Kancléřka ale zároveň doufá, že se jí se Schulzovou sociální demokracií podaří dohodnout na koalici.

Předchozí snahy CDU/CSU zformovat vládu byly neúspěšné. Původně se chtěla Merkelová domluvit s liberální stranou FDP a Zelenými, neboť sociální demokracie, dosavadní koaliční partner, zaznamenala ve volbách propad a chtěla přejít do opozice.

Šéf FDP ale jednání o takzvané „jamajské koalici“ ukončil a Merkelová se musela obrátit na Schulze. Nová koaliční jednání se starým partnerem by měla začít ve středu.

Nebezpečný plán

Evropská unie přitom bude jedním z hlavních témat, které budou muset strany prodiskutovat.

Vyjádření čelních představitelů konzervativní unie CDU/CSU ale naznačují, že Schulzovu vizi Evropy rozhodně nesdílejí.

Volker Kauder, předseda poslaneckého klubu CDU/CSU v německém Bundestagu, dokonce uvedl, že Schulzův plán je pro Unii nebezpečný.

„Návrh by mohl ohrozit proces sjednocování, který je na světě ojedinělý. Většina zemí si totiž rozhodně nepřeje vytvořit spojené státy,“ řekl Kauder německému deníku Tagesspiegel.

Skeptická je i Merkelová

Nesouhlas CDU/CSU se Schulzem potvrzuje i šéf kancléřčina úřadu, Peter Altmaier. Myšlenka „Spojených států evropských“ je podle něj nereálná. Pro Rheinische Post dále uvedl, že Schulzův návrh ho překvapil a že by bylo lepší věnovat se spíše problémům, kterým nyní Evropa čelí, jako je nezaměstnanost, ochrana vnějších hranic nebo ekonomika.

„Diskuse o tom, zda by se měla Evropa stát federací, konfederací, nebo spojenými státy, je vhodná pro akademiky a novináře, ne pro německou zahraniční politiku,“ prohlásil Altmaier.

„Spojené státy Evropské by převedly suverenitu členských zemí do Bruselu, a pro to by většina členských států nebyla,“ dodal.

Skeptická je i Merkelová, podle které by se měla Unie v následujících letech zaměřit spíše na spolupráci v obraně, zaměstnanost a inovace.

Podobně negativní ohlasy se ozývají i z Česka. Europoslanec Pavel Telička a končící ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) Schulzův návrh zavrhly při nedělní debatě na ČT.

Spojené státy nemožné, ale koalice ano

I přes odlišné názory na budoucnost EU je ale vznik staronové koalice CDU/CSU s SPD pravděpodobný. Potvrzuje to i samotný Schulz svým prohlášením, že pokud bude mít SPD šanci zabránit chudobě starších lidí, zlepšit ošetřovatelskou péči a dostupnost bydlení, musí toho využít.

V případě, že by koaliční jednání skončila neúspěchem, řešením by byly nové volby, nebo menšinová vláda Merkelové.