SPD: Německá koaliční dohoda musí obsahovat i možnost dvojího občanství

předseda SPD Sigmar Gabriel; zdroj: Rada EU

V Německu se po zářijových volbách nadále vyjednává o vládě. Sociální demokraté (SPD) dali na konci minulého týdne důrazně najevo, že nepřistoupí na plán velké koalice s křesťanskými demokraty Angely Merkelové, pokud se obě strany nedohodnou na zásadních otázkách. Mezi ně sociální demokraté řadí mimo jiné reformy pracovního trhu či možnost dvojího občanství.

Zářijové volby v Německu znamenaly pro křesťanské demokraty (CDU/CSU) největší volební vítězství od roku 1990. Strana získala 42 % hlasů a z 630 křesel ve spolkovém sněmu jich obsadila 311. To jí ale k jednobarevné vládě nestačí.

Bývalému koaličnímu partnerovi křesťanských demokratů liberálům (FDP) se ovšem ve volbách nepodařilo získat potřebných 5 % hlasů. Strana kancléřky Angely Merkelové tedy nyní jedná se sociálními demokraty (SPD) na vzniku velké koalice (EurActiv 22.10.2013).

O tom, že strana může začít vyjednávat o vzniku koalice s CDU/CSU, rozhodli členové SPD před dvěma týdny. Zároveň si určila deset zásadních požadavků, které jsou podle sociálních demokratů „neoddiskutovatelné“. Mezi ně patří například větší investice do infrastruktury a rovné platy pro muže i ženy (EurActiv 25.10.2013).

I když bylo jednání již zahájeno, existuje stále možnost, že by velká koalice nevznikla. Na sobotním setkání berlínské SPD to uvedl její předseda Sigmar Gabriel.

„Nebudou-li chtít například přijmout možnost dvojího občanství či opětovnou regulaci pracovního trhu, budeme to považovat za dostatečný důvod k tomu, abychom nakonec řekli, že, do koalice nejdeme,“ uvedl Gabriel.

Otázka dvojího občanství

A co vlastně požadavek sociálních demokratů konkrétně znamená? Děti imigrantů, které se narodí v Německu, si mohou ponechat jak německou národnost, tak národnost svých rodičů. To ale platí pouze do určitého věku. Jakmile děti dosáhnou osmnácti let, musí si mezi dvěma občanstvími vybrat.

To měla změnit legislativa, která se v německém parlamentu objevila v červnu letošního roku. Tehdejší vláda kancléřky Merkelové však tento krok nepodpořila.

Někteří členové SPD následně obvinili křesťanské demokraty z protitureckých nálad hraničících s rasismem. Zmíněný zákon by totiž měl největší dopad právě na německé občany tureckého původu.

Vláda po stromeček?

Sociální demokraté se kromě dvojího občanství chtějí věnovat i dalším problémům. Podle SPD by měla být zavedena jednotná minimální mzda ve výši 8,50 eur za hodinu. Současný systém je podstatně odlišný, protože mzdy se kolektivně vyjednávají na úrovni spolkových zemí a pro každý sektor zvlášť. Jednotná minimální mzda tak může být chápána jako politické vměšování do jednání mezi odbory a zaměstnanci.

Obě politické strany chtějí vyjednávání dokončit do 26. listopadu. SPD chce poté svým 427.000 členům umožnit, aby o dohodě hlasovali. Tento bezprecedentní krok by však mohl dosavadní úsilí zkomplikovat, nebo přímo zmařit.

Výsledek stranického hlasování SPD bude znám 15. prosince. Pokud dohoda v hlasování projde, vláda pravděpodobně začne pracovat následující týden.