Španělsko připravuje registr lidí, kteří odmítli vakcínu proti covid-19

Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa (uprostřed) © EPA-EFE/Emilio Naranjo

Španělsko vytvoří registr lidí, kteří se odmítnou nechat očkovat proti covid-19. V rozhovoru se stanicí La Sexta to včera oznámil španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. Přístup do databáze budou mít podle něj i „evropští partneři“.

Ve Španělsku se stejně jako v dalších zemích Evropské unie začalo s podáváním vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTEch v neděli. Podle Salvadora Illy bude očkování dobrovolné. Každý občan na něj dostane pozvánku.

Údaje těch, kteří se k očkování nedostaví, se zaznamenají do registru. Do něj budou mít přístup i úřady dalších evropských zemí. Podle Illy nebude databáze veřejná a bude se důsledně dbát na dodržení práva na ochranu osobních údajů.

„Žádáme vás, abyste přišli, když vás pozveme,“ vyzval ministr zdravotnictví Španěly.

The Capitals: Povinné očkování je to nejhorší, co můžete udělat, varuje belgický virolog

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Ve Španělsku, které má asi 47 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem prokázala od počátku epidemie už u více než 1,8 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo přes 50.000 nakažených.

Jako první dostala vakcínu ve Španělsku 96letá Araceli Hidalgová z Guadalajary. V následujících dvanácti týdnech chce španělská vláda naočkovat zhruba 2,3 milionu lidí. Do léta by měla podle vládního plánu vakcínu dostat podstatná část populace.