Španělsko přijalo další „nechtěnou“ loď s migranty. Tentokrát k nim bude přísnější

© Shutterstock

Ve španělském přístavu Algeciras v Gibraltarském průlivu dnes ráno zakotvila loď nevládní organizace Proactiva Open Arms s 87 migranty z Afriky.

Loď Open Arms je vzala na palubu před týdnem a ke Španělsku zamířila poté, co ji odmítla přijmout Itálie. Uvedla to agentura AFP.

Španělská vláda avizovala, že úřady budou k novým příchozím přistupovat jako k ostatním imigrantům bez dokladů a nebudou je zvýhodňovat, jako tomu bylo v případě lodí, které ke španělskému pobřeží dorazily v červnu a červenci.

Podle katalánské nevládní organizace pochází většina z 87 běženců přepravených od pobřeží Libye z válečných zón v Súdánu. Jde o 75 dospělých mužů a 12 nezletilých. Španělská vláda uvedla, že migranti z lodě Open Arms podstoupí stejné procedury jako jiní lidé bez dokladů zachránění v Gibraltarském průlivu nebo ti, kteří se vylodí v člunech u španělských břehů. To znamená, že stráví maximálně 72 hodin na policejní stanici a dostanou možnost zažádat o azyl.

Migranty zachráněné z lodí nikdo nechce. Evropa se pře o běžence, Itálie kritizuje sousedy

Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých.

Španělsko je novou branou do Evropy

Jak podotýká deník El País, jde o posun proti předchozím měsícům, kdy Španělsko přijímalo migranty za mimořádných opatření. V červnu během medializovaného případu lodi Aquarius dostalo 630 běženců z humanitárních důvodů speciální 45denní povolení k pobytu a premiér Pedro Sánchez řekl, že administrativní úkony budou provedeny přednostně. Podobná situace se opakovala v červenci po přijetí dalších 60 migrantů.

Nová levicová vláda Španělska učinila ze spravedlivého zacházení s migranty po nástupu k moci před dvěma měsíci jednu ze svých priorit, připomíná agentura AP. Mimořádná opatření při jejich přijímání poté, co jim své přístavy uzavřela Malta a Itálie, ocenili představitelé Evropské unie. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos ale zároveň uvedl, že takový postup není udržitelný.

Španělsko se letos pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy. Po moři jich sem letos podle údajů OSN dorazilo na 24.000. Politické klima ve Španělsku ale začíná „v důsledku nárůstu počtu příchozích jevit známky napětí,“ poznamenala agentura AP.