Souboj s časem: Některé země svého komisaře stále neznají

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Zatímco česká vláda už svou kandidátku do Evropské komise má, mnohé členské státy EU stále přešlapují na místě a s nominací váhají. Na předložení jména už ale mnoho času nezbývá, podle dohody z posledního summitu Evropské rady by se tak mělo stát nejpozději do konce tohoto měsíce.

„Při posledním mimořádném summitu EU jsme se dohodli na zveřejnění kandidátů na pozici komisaře do konce července,“ řekl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka členům výboru pro evropské záležitosti. Česká koaliční vláda tak učinila začátkem minulého týdne, kdy rozhodla o tom, že do Evropské komise vyšle současnou ministryní pro místní rozvoj a první místopředsedkyni hnutí ANO Věru Jourovou.

Zařadila se tak po bok 14 státům, které své nominace zveřejnily v předchozích týdnech.

Přehled oficiálních kandidátů do Evropské komise najdete ZDE.

Některé země ale stále nemají jasno a jsou na vážkách. Čekají na oficiální schválení ze strany vlády, nebo se jednoduše ještě nerozhodly například proto, že ve hře je několik jmen.

„My už jsme si své splnili“

Bulharsko čelí jinému problému. Minulý týden rezignovala bulharská vláda, která se k nominantovi či nominantce do Evropské komise nestihla vyjádřit.  Předčasné volby jsou naplánované na 5. října a do té doby zemi povede prozatímní kabinet.

Podle dostupných informací se obecně předpokládá, že bulharský prezident Rosen Plevneliev jmenuje dočasnou vládu, která pravděpodobně navrhne dosavadní komisařku pro humanitární pomoc Kristalinu Georgievu. O jejím jméně se často spekuluje také v souvislosti se jmenováním příští vysoké představitelky EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Dalším příkladem země, která má s výběrem evropského komisaře či komisařky obtíže, je Slovinsko. To patří mezi ty členské státy, které se na vládní úrovni nemohou kvůli jménu příštího zástupce v Evropské komisi shodnout zejména proto, že tu nedávno proběhly parlamentní volby. Podle slovinské tiskové agentury STA odcházející koaliční vláda nenavrhne kandidáta, pokud to nebude se souhlasem nedávno vytvořené a zároveň vítězné partaje SMC. Ta navrhla odložení nominace komisaře do začátku srpna.

Určitým potížím čelí i Francie. Ač Francouzi vytrvale pošilhávají po portfoliu ekonomických a monetárních záležitostí pro svého bývalého ministra Pierra Moscoviciho, vláda se zdráhá jej jmenovat oficiálním kandidátem. Francouzská pravicová strana UMP zpochybňuje jeho důvěryhodnost s odkazem na jeho působení v roli ministra financí. Socialistická strana by zase upřednostňovala, aby do Bruselu odjela žena.

Socialisté poukazují na to, že země, které své kandidáty již představily, v drtivé většině sahaly po mužích (jedinou výjimkou je česká kandidátka Věra Jourová). Designovaný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při tom zdůrazňuje, že v jeho exekutivě zasedne přinejmenším stejný počet žen jako v poslední Komisi Josého Manuela Barrosa, tedy devět. Francouzská vláda se však hájí tím, že Francie už úkol splnila – koncem devadesátých let v Evropské komisi působila Édith Cressonová. Vláda už ale nezdůrazňuje, že korupční skandál bývalé premiérky vedl k pádu tehdejší Komise Jacquese Santera.

Autor: Jakub Tomášek/Lucie Bednárová.