Sobotka: Volný pohyb pracovníků v EU je česká priorita

Sobotka volný pohyb EU

© Úřad vlády ČR

Česko chce zachovat všechny čtyři svobody evropského trhu, včetně volného pohybu pracovních sil. Je to důležité i v rámci jednání o brexitu. Premiér Sobotka to dnes řekl v senátním výboru pro záležitosti EU, kde se debata stočila i na výroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že lpění na volném pohybu může komplikovat vztah unijních zemí k EU.

„Česká republika chce udržet všechny čtyři svobody v rámci Evropské unie. To znamená, že chceme zůstat součástí schengenského prostoru a chceme také udržet volný pohyb pracovních sil v rámci EU,“ řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) senátorům ve výboru pro záležitosti EU.

Reagoval tak na dotaz senátora za ODS Tomáše Grulicha, který by podle svých slov považoval za „velmi rozumné“ omezení volného pohybu osob, a to i v souvislosti se současnou migrační krizí. Grulich téma nadnesl v reakci na včerejší rozhovor ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v Hospodářských novinách.

Ministr v rozhovoru uvedl, že jedním z důvodů pro červnové rozhodnutí britských voličů o brexitu byla „touha mít stát, který musí mít právo kontrolovat množství lidí přicházejících na jeho území“.  Britové tak prý reagovali na velké množství pracovníků ze zemí střední a východní Evropy na svém pracovním trhu.

„Když vám přijdou dva miliony lidí z východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou,“ tvrdí Zaorálek.

„U nás je podobná situace, lidé si myslí, že nám nikdo nemůže předepisovat, koho máme mít v naší zemi, a my vůli lidí musíme respektovat. Nechceme-li, aby se nám vztah k EU rozpadl,“ řekl také Hospodářským novinám.

Pro Čechy v Německu a Rakousku

Právě Česká republika přitom společně s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny dlouhodobě prosazuje zachování volného pohybu i veškerých práv, která občané EU v jiných členských zemích mají.

„Zejména usilujeme o to, aby naši lidé nebyli zbaveni toho rovnoprávného statusu, který mají, když jsou zaměstnáváni v dalších členských zemích EU,“ řekl Sobotka.

Zdůraznil, že v jiných členských zemích EU dnes žijí a pracují desítky tisíc Čechů. Podle dnešních pravidel mají nárok na stejné sociální zabezpečení jako tamní občané.

„Pokud bychom navrhovali zrušit volný pohyb pracovních sil v rámci EU, tak bychom vlastně říkali, že chceme, aby naši lidé, kteří pracují v Německu nebo Rakousku, tak aby tam pracovat nemohli, respektive že dáváme prostor tomu, aby byli připraveni o ty nároky, které v jejich systému mají,“ vysvětlil Sobotka.

„My sice mluvíme o tom, že musíme respektovat volnost pohybu a další věci, kvůli kterým se budeme chtít obrazně řečeno ukřižovat, ale výsledek bude ten, že se kvůli těmto našim zásadám může Evropská unie rozpadat,“ říká ve včerejším rozhovoru Zaorálek.

Co si o slovech ministra zahraničí myslí, to premiér Sobotka senátorům neřekl. Zdůraznil však, že je potřeba rozlišovat mezi volným pohybem osob po EU, volným pohybem pracovních sil a také migrací ze zemí mimo Unii.

Levnou pracovní sílu nechceme

„Je potřeba rozlišovat přístup například Ukrajinců na náš trh práce. Ukrajina není členskou zemí EU a Ukrajinci nemají volný vstup na území České republiky. A například ministerstvo zahraničí teď realizuje projekt, který posiluje jeho kapacity na Ukrajině, tak aby se mohl zvýšit příliv pracovníků z Ukrajiny do ČR. Ale tam se musí vyřizovat pracovní povolení,“ uvedl Sobotka.

„Jsem však proti dovozu levné pracovní síly, proti zaměstnávání přes agentury, které vykořisťují zaměstnance z východu. Jsme proti takové pracovní migraci, která snižuje cenu práce a vytváří sociální problémy v místech, kde se pracující cizinci koncentrují,“ napsal ministr Zaorálek ve svém včerejším tiskovém prohlášení.

Prohlášení Zaorálek vydal jako reakci na kritiku, která se na něj po rozhovoru snesla. Jeho citované výroky totiž byly v rozporu se zahraničněpolitickými prioritami ČR.

„Ohrazuji se proti tomu, že jde o nesoulad s prioritami české zahraniční politiky. Jde nám o naše občany ve Velké Británii, zachování základních svobod. Chci ale otevřít diskuzi, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky, které budou regulovat zaměstnávání občanů z jiných států EU,“ napsal Zaorálek.

„Ministr ukázal, že se bojí strachu občanů z migrace i Evropské unie a namísto toho, aby se je jako šéf diplomacie rozhodl provést neklidnou dobou, začal trucovat a křičet s nimi,“ píše ve svém komentáři ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

„Lubomír Zaorálek definitivně ukázal, že je spíše lídrem ČSSD v Moravskoslezském kraji než ministrem zahraničních věcí,“ myslí si Dostál.