Sobotka: V uprchlické krizi se spolupráce V4 osvědčila. Předsednictví skupiny přebírá ČR

zdroj: Úřad vlády ČR

Visegrádská skupina znásobuje vliv Česka v EU, prohlásil dnes premiér Sobotka při zahajování českého předsednictví této regionální skupiny. Ukázalo se to podle něj při debatách o uprchlické krizi nebo projednávání klimaticko-energetické politiky. Česko chce v roli předsedy posilovat soudržnost a důvěru, mezi konkrétní priority patří energetika, inovace nebo obranná politika.

V evropské debatě o uprchlické krizi se ukazuje síla Visegrádské skupiny (V4), řekli dnes při zahájení českého předsednictví tohoto regionálního uskupení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko se na uplynulém summitu EU společně postavily proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků mezi členské země. Chtějí je přijímat na dobrovolném základě. To se nakonec podařilo prosadit i do závěrů Rady.

„Visegrádská čtyřka v této otázce sehrála významnou roli a myslím si, že v tom bude pokračovat,“ prohlásil Zaorálek, podle kterého je důležité, že se ke konečnému rozhodnutí v EU podařilo dojít konsenzuálně. „V EU bychom se neměli přehlasovávat, ale docházet ke shodě,“ tvrdí ministr.

Znásobený vliv

„Visegrád znásobuje vliv České republiky,“ komentoval to na tiskové konferenci Sobotka. Skupina podle něj podporuje evropskou integraci a chce přispívat právě k celoevropským kompromisům.

Česko přebírá roční předsednictví Visegrádu po Slovensku. Během posledního roku se skupině podařily i další věci, řekl Sobotka. „V uplynulém roce se nám dařilo, například pokud jde o debatu o evropských fondech nebo debatu o snižování emisí skleníkových plynů,“ uvedl příklady.

Během následujících dvanácti měsíců se chce Praha soustředit na posilování vnitřní soudržnosti skupiny, která příští rok oslaví 25. výročí. Významnou oblastí spolupráce má být i nadále energetika, protože v Evropě startuje vytváření energetické unie.

Důraz na sousedství

„Třetí prioritou je podpora transformačních a demokratizačních procesů v Evropě i jejím sousedství. Máme na mysli aktivní angažmá V4 v rámci Východního partnerství, ale máme také na mysli aktivity V4 směrem k západnímu Balkánu. V obou těchto oblastech podporujeme přístup a integraci dalších zemí do EU,“ uvedl premiér.

„Máme velký zájem na stabilizaci tohoto regionu. Budeme se snažit, aby se těmto zemím dávala evropská perspektiva a aby cítily EU jako silného partnera,“ dodal Zaorálek ke spolupráci se zeměmi východní Evropy a Balkánu.

„Stejně tak se věnujeme Ukrajině. Všechny čtyři země si rozdělily úkoly a budeme i nadále pomáhat transformaci a reformám,“ pokračoval.

Dalšími prioritami předsednictví jsou posilování bezpečnosti a obranné spolupráce, důraz na princip solidarity v EU, rozvoj inovací a také boj proti daňovým únikům.

Vzájemná důvěra  

Skupina se pravidelně setkává na všech úrovních včetně prezidentů a premiérů. Česko chce ale pokračovat v zavedené praxi summitů s dalšími partnery. „Během českého předsednictví budou v Praze uspořádány dva summity premiérů. Na jeden z nich bychom rádi pozvali korejskou prezidentku, na druhé setkání chceme pozvat premiéry zemí Beneluxu,“ řekl Sobotka.

Hlavním poselstvím předsednictví má být důraz na vzájemnou důvěru, ke které odkazuje i heslo „V 4 Trust“ (slovní hříčka přeložitelná jako „My pro důvěru.“). „V současné době čelíme v Evropě celé řadě vážných krizí. Odpověď ze středu Evropy zní, že základem pro řešení je schopnost posílit důvěru,“ vysvětlil ministr zahraničí.

Autor: Adéla Denková