Snowden má podle americké vlády pravdu, ale špionáž pokračuje

Americký prezident Barack Obama; zdroj: Rada EU.

Kongres se nažral a Patriot Act zůstal celý. Tak by se dala popsat revoluce ve sběru „metadat“ o telefonních hovorech Američanů, která budou pro tajné služby od příštího roku k mání jen na základě individuálních soudních příkazů. Přesně dva roky po útěku administrátora Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena z USA tak Kongres i Bílý dům daly uprchlému špionovi nepřímo za pravdu, že tajný program „Stellar Wind“ poškozuje ústavou zaručená práva na soukromí.

Sběr dat ale pokračuje v neztenčené míře na základě jiných programů. Včera uběhly shodou okolností přesně dva roky od chvíle, kdy se Snowden v hotelovém pokoji v Hongkongu konspirativně setkal s reportéry Glennem Greenwaldem a Laurou Poitrasovou, aby jim předal první várku dokumentů ukořistěných v NSA.

Daleko největší pozornost na sebe od té doby strhává databáze Mainway, jež je uložena na serverech NSA a obsahuje prý podrobnosti až o dvou bilionech telefonních hovorů (nikoli jejich obsah) uskutečněných kdekoli na světě.

NSA a FBI k metadatům získávala přístup na základě hromadných, paušálně předschválených soudních příkazů, a pomocí tajného programu Stellar Wind takto získala důvěrné informace o pohybu a zvyklostech desítek tisíc osob včetně třeba Angely Merkelové a dalších světových politiků.

Snowden je stále na útěku, skrývá se v Rusku a v USA je obžalován ze špionáže, což mimo jiné znamená, že v případném procesu se asi nebude moci hájit tím, že jednal ve veřejném zájmu. Navíc jej jako „whistleblowera“ vnímá jen menší část veřejnosti. Přesto v Kongresu při projednávání Freedom Act na jeho adresu několikrát padla slova uznání, že se zákonodárci o sledovacích programech vůbec dozvěděli.

Celý článek najdete na webu E15.cz.

Autor: Lubomír Heger