Sněmovna lordů: Britská vláda zamlčuje občanům informace o přínosech EU

David Cameron; zdroj: ShutterStock.

Vláda britského premiéra Davida Camerona si v loňském roce nechala zpracovat studii, která měla zjistit, do jaké míry EU zasahuje do běžného života Britů. Dokument, jehož závěry údajně vyzněly pro EU příznivě, však nikdy nebyl zveřejněn. Cameronův kabinet ze zamlčování informací obvinila horní komora britského parlamentu Sněmovna lordů.

Britská vláda si nechala v loňském roce od státní správy zpracovat rozsáhlou studii o tom, jak EU ovlivňuje život obyvatel Velké Británie. Výzkum zahrnoval 32 oblastí rozpínajících se od zdravotnictví, vzdělávání až po ekonomiku. Jeho výsledky byly hotovy před koncem roku 2014, ale nikdy nebyly zveřejněny.

Krátce před odstartováním oficiální volební kampaně před parlamentními volbami (7. květen), které proběhlo včera, na to v britském tisku upozornil předseda výboru pro EU při Sněmovně lordů lord Boswell.

V britském The Observer kritizoval vládu, že informace zamlčela úmyslně, aby výsledky neovlivnily probíhající kampaň. Zpráva prý totiž vyzněla ve všech sledovaných oblastech ve prospěch EU. Žádná z 32 kapitol „nepotvrdila, že by Brusel soustřeďoval příliš pravomocí“, citoval lorda tisk.

S kritikou souhlasí i Peter Wilding z proevropské lobbystické skupiny British Influence. „Do dnešního dne neproběhlo žádné uveřejnění zprávy, které by podpořilo veřejnou debatu o závěrech studie. Je to, jako kdyby žádná nevznikla,“ uvedl.

Otázka vztahu mezi Velkou Británií a institucemi EU je velmi citlivá i v souvislosti se zmiňovanými blížícími se parlamentními volbami. Dosavadní premiér David Cameron totiž v minulosti slíbil, že pokud jeho Konzervativní strana zvítězí, vypíše před koncem roku 2017 referendum o setrvání Velké Británie v EU.

Z nedávno zveřejněného průzkumu vyplynulo, že EU se mezi Brity těší nejnižší popularitě za posledních dvacet let. 63 % oslovených občanů lze považovat za euroskeptiky, kteří si přejí vystoupení z EU, nebo alespoň významné omezení pravomocí Bruselu. Pro okamžitý odchod z EU se vyslovila více jak třetina zúčastněných.

Autor: Marek Vondřich s využitím EurActiv.com