Směrnice o ženách v dozorčích radách: Jourová získala podporu ČR, vyhráno ale nemá

zdroj: vlada.cz

Věra Jourová, která na začátku listopadu přijela českou vládu mimo jiné požádat o podporu pro směrnici o zlepšení gendrové vyváženosti v dozorčích radách velkých firem, ji nakonec získala. Nyní se snaží přesvědčit Německo a další státy EU. Jejich hlasy totiž bude potřebovat už 7. prosince, kdy se bude snažit návrh protlačit přes Radu.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přislíbil eurokomisařce Věře Jourové podporu pro návrh směrnice s pracovním názvem Women on Boards. Včera to eurokomisařka pro justici, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů řekla novinářům v Bruselu.

Právě Babiš byl v české vládě ten, kterému se návrh Komise nelíbil a odmítal, aby pro něj Česko zvedlo ruku. Navrhovaná legislativa klade povinnost velkým evropským firmám, jejichž akcie jsou obchodovány na burze, aby měly v dozorčích radách do roku 2020 40 % žen.

„Budu doufat, že ženy v boardech dostanou podporu České republiky, a to ještě v letošním roce, protože bych tento návrh ráda znovu předložila v Radě EPSCO na počátku prosince,“ uvedla na tiskové konferenci 2. listopadu Jourová.

Zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) se koná přesně 7. prosince, komisařku tak tlačí čas. Do té doby totiž potřebuje sehnat podporu co největšího počtu států, které budou pro směrnici hlasovat.

Pro Jourovou je příslib české vlády sice důležitým krokem vpřed, vyhráno ale ještě nemá. Státy jako Německo, Estonsko, Polsko, Slovensko nebo Švédsko mají k návrhu stále výhrady.

Německo se těžko přesvědčuje

Jourová se snaží pro směrnici najít podporu napříč evropskými státy už od doby svého nástupu do funkce. V březnovém rozhovoru pro EurActiv uvedla, že jí stále schází jedna velká a dvě malé země, a že se chystá do Německa a Nizozemska, aby v těchto státech získala potřebnou podporu.

K protlačení legislativního návrhu Radou totiž potřebuje určitý počet zemí s určitou hlasovací silou.

Právě Německo, které je jako velký stát pro hlasování klíčové, se ale přemluvit nedaří. Spolkový parlament totiž podobný zákon schválil letos v březnu a platit by měl už od příštího roku. Podle něj mají být dozorčí rady německých firem figurujících na burze obsazeny ženami alespoň ze 30 %.

Vedle Německa má kvóty pro ženy také Nizozemsko, Španělsko nebo Francie.

Jourová se snaží dlouhou dobu uvést na pravou míru to, že název Women on Boards působí zavádějícím dojmem. Legislativa totiž nemá pomoci pouze ženám, ale obecně méně zastoupenému pohlaví, tedy v některých případech i mužům.

Sociální demokraté kvóty podporují

Návrh směrnice, který Komise zveřejnila v roce 2012, bude 14. listopadu slavit třetí výročí od svého představení. Návrh tehdy iniciovala eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová. O rok později dostal i posvěcení Evropského parlamentu. Od té doby se tak čeká, až ho odklepnou i jednotlivé členské státy.  

Proti směrnici se dlouhodobě vyslovovala například Česká republika, z dnešní vládní koalice to byly konkrétně strany KDU-ČSL a ANO, naopak ČSSD byla pro. Podobný postoj zaujímaly i politické strany v Německu. Proti kvótám vystupovala Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. V roce 2013 tak Německo spolu s Velkou Británií, Švédskem nebo Nizozemskem návrh v Radě zablokovalo.

Ve stejném roce se v Německu konaly volby, po kterých musela Merkelová ze svého postoje ustoupit. Do koalice se totiž dostali i sociální demokraté (SPD), kteří prosazovali 30% zastoupení žen ve firmách, což jim letos také podařilo.

Autor: Eliška Kubátová