Předsednictví Slovenska v Radě EU: Zvládne ho v době brexitu?

zdroj: Evropská komise

Slovensko dnes přebírá pomyslné otěže od Nizozemska a na půl roku se stává předsednickou zemí v Radě EU. Jaké je stát v čele Unie, si Bratislava vyzkouší poprvé od svého vstupu do EU v roce 2004. V „turbulentní“ době, kdy Evropa řeší odchod Velké Británie z EU, to nebude snadný úkol. Bratislavě však hraje do karet, že má silný předsednický tým.

V důsledku brexitu se Slovensko stává předsednickou zemí ve velmi vypjaté době. Stát půl roku v čele EU a zároveň vyjednávat o odchodu Velké Británie by nebyl snadný úkol ani pro ostřílené Nizozemsko, které bylo předsednickým státem letos už po třinácté.

Při včerejším představování slovenského předsednického programu současné období v Evropě označil za turbulentní slovenský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Miroslav Lajčák (Smer-SD). „EU se musí vyrovnat s výsledkem britského referenda a také s tím, že evropská myšlenka ztrácí svojí podporu u občanů EU. Jsme si vědomi těchto výzev,“ uvedl.

Ředitel institutu EUROPEUM: „Slovensko nebude prosazovat národní zájem, který se projevil při jednání o uprchlických kvótách. Budou to za něj dělat jiné země.“

Přes překážku v podobě brexitu ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimir Bartovic věří, že Bratislava novou úlohu zvládne.

„Slovenský předsednický tým je velice schopný. Je složený většinou z mladých diplomatů, kteří se na to zodpovědně připravovali. Z organizačního hlediska tedy Slovensko předsednictví určitě zvládne,“ řekl EurActivu.

Předpoklad, že bude Slovensko úspěšné, podle Bartovice naznačuje i iniciativa slovenských představitelů zorganizovat neformální summit evropských lídrů v Bratislavě. Tam by se v polovině září měli sejít prezidenti a premiéři 27 unijních států, aby projednali budoucnost EU po odchodu Británie.

Nelehkou situaci však Slovensko může brát také jako výhodu, tvrdí Bartovic.

„I když to zní možná paradoxně, v konečném důsledku je to pro Slovensko svým zvráceným způsobem dobře. Po mnoha letech, kdy předsednictví EU neměla nějakou velkou pozornost a význam, tak neformálním summitem lídrů Slovensko, respektive předsednictví EU, na sebe určitým způsobem strne pozornost. Pokud to Slovensko zvládne, má možnost si tím udělat jméno,“ myslí si ředitel EUROPEA.

Slovenskem hýbou jiná témata než migrace

V úspěch slovenského předsednictví věří i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle kterého to je pro Slovensko velká příležitost. Řekl to během včerejšího projevu v Bratislavě, kterou u příležitosti zahájení slovenského vedení v Radě EU navštívil.

„Budete hlavním moderátorem Evropy. A moderátor se neskrývá, moderátor vede, a to i v tématech, která mohou být pro tuto zem velmi těžká,“ dodal Juncker. Tím může být například otázka migrační krize, v důsledku které panují mezi Bruselem a Bratislavou neshody. Před půl rokem premiér Robert Fico (Smer-SD) kvůli uprchlickým kvótám dokonce podal na Radu EU žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Přestože se kvůli přerozdělování uprchlíků mezi země EU Slovensko s Bruselem nepohodlo, v následujícím půl roce bude slovenská vláda svůj postoj mírnit, tvrdí Bartovic.

„Slovensko nebude prosazovat svůj národní zájem, který se projevil při jednání o uprchlických kvótách. Budou to za něj dělat jiné země, jako Polsko nebo Maďarsko,“ tvrdí ředitel EUROPEA. Odkazuje se při tom na včerejší prohlášení Fica, podle kterého se Slovensko bude soustředit na témata, která Evropu spojují, a ne rozdělují.

„V posledních týdnech jsme si mohli všimnout, že premiér Fico s blížícím se slovenským předsednictvím slovo migranti v žádném rozhovoru či prohlášení nepoužil. To je další znamení, že vláda bude v této oblasti držet ten mírný profil,“ dodal Bartovic.

Takový obrat ve slovenském postoji se podle Bartovice na náladách tamních obyvatel vůči vládě neprojeví. Slovenskem teď totiž hýbou úplně jiná témata, než migrační krize, a to především kauza ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je spolu s dalšími členy vládní politické strany Smer podezřelý z napojení na podsvětí.

„To je nyní hlavní téma ve slovenských médiích i v parlamentu. Předsednictví samozřejmě od toho do určité míry odvede pozornost, ale spíš směrem k brexitu, než k migrační krizi,“ myslí si Bartovic.

Eliška Kubátová