Slováka Šefčoviče čeká už čtvrté grilování před Evropským parlamentem

Maroš Šefčovič; zdroj: Evropská komise.

Maroš Šefčovič bude v Junckerově týmu komisařem pro energetickou unii. V pondělí večer jeho znalosti a kompetence prověří hned tři výbory europoslanců. Pokud Šefčovič projde, bude služebně nejstarším členem Evropské komise. Grilování, tedy veřejné slyšení před Evropským parlamentem, v minulosti absolvoval již třikrát.

Slovenského eurokomisaře Maroše Šefčoviče lze považovat za ostříleného matadora, v Evropském parlamentu bude již počtvrté ve své politické kariéře absolvovat veřejné slyšení. Europoslanci si ho tentokrát předvolají, aby prokázal své znalosti v oblasti energetiky. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jej totiž včera (15. října) jmenoval eurokomisařem pro energetickou unii. 

Šefčovič tak nahradí slovinskou kandidátku, bývalou premiérku Alenku Bratušekovou, která před europoslanci vyhořela. Jeho původní agendu, kterou je doprava (a vesmírná politika), Juncker přiřadil náhradnici Bratušekové slovinské podnikatelce a političce Violetě Bulcové. 

Grilování celé Evropské komise EurActiv sledoval den po dni, hodinu po hodinu. Článek si můžete přečíst ZDE.

Vesmír podle informací EurActivu zatím nikdo nezískal. Rozhodnutí, kterému komisaři či komisařce nakonec připadne, závisí zcela na Junckerovi. Může padnout i dodatečně. 

Povýšen na místopředsedu 

dopise, který šéf Komise Juncker adresoval Šefčovičovi (podobné dopisy obdrželi i ostatní členové Evropské komise včetně české zástupkyně Věry Jourové), se uvádí, že slovenský eurokomisař bude kromě energetické unie působit i jako místopředseda Komise.  

To znamená, že bude koordinovat práci užšího týmu dalších eurokomisařů, zejména těch, co nesou zodpovědnost za klimatickou politiku a energetiku, dopravu, vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky, životní prostřední, námořní záležitosti a rybolov, regionální politiku, zemědělství a rozvoj venkova a v neposlední řadě i výzkum, vědu a inovace. 

Jak uvádí slovenský EurActiv, Juncker v dopise se zadáním úkolů pro Šefčoviče zdůrazňuje, že vytvoření energetické unie představuje jednu z hlavních priorit Komise.

Večerní grilování

Šefčovič před europoslance předstoupí příští pondělí, slyšení proběhne ve večerních hodinách ve Štrasburku, kde bude probíhat plenární zasedání. Ve stejný den a čas bude grilovaná i jeho slovinská kolegyně Bulcová. 

„Musel jsem si kompletně změnit svůj pracovní program,“ uvedl v reakci na blížící se grilování Šefčovič. „Hledá se způsob, jak bude hearing vypadat. Zdá se, že opět půjde o plnohodnotný tříhodinový výslech před třemi výbory,“ doplnil. Otázky si pro něj připraví výbor pro průmysl a energetiku (ITRE), ochranu životního prostředí (ENVI) a dopravu (TRAN). 

„I přes změnu mého postavení v Komisi mi bylo naznačeno, že mezi mými úkoly bude i strategický dohled na klíčovými oblastmi dopravy a vesmírné politiky. To znamená, že se s touto agendou neloučím, akorát se jí budu zabývat z jiné pozice,“ řekl novinářům Šefčovič ke změně portfolia. Dodal, že následující dny bude věnovat přípravě na slyšení. 

Druhý den po skončení grilování se sejdou předsedové výborů Evropského parlamentu a rozhodnou, zda Šefčovič a Bulcová uspěli. Ve středu pak bude následovat hlasování europoslanců o Evropské komisi jako celku. 

Šefčovič si slyšení před Evropským parlamentem zopakuje již počtvrté. Poprvé se tak stalo, když na pozici komisaře pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mnohojazyčnost střídal ke konci mandátu v roce 2009 Jána Figeľa. Druhým grilováním Šefčovič prošel začátkem roku 2010 (komisař pro mezinstitucionální vztahy a infrastrukturu) a třetím jen před několika dny (komisař pro dopravu a vesmírnou politiku). 

Junckerův kabinet, kde bude Slovák nejdéle sloužícím eurokomisařem, by měl začít úřadovat 1. listopadu. 

Autor: Lucie Bednárová.