Slovák Šefčovič nebude kandidovat na šéfa Evropské komise

© European Union, 2018

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič ze Slovenska nebude takzvaným vedoucím kandidátem evropských socialistů ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Rozhodl se totiž podpořit kandidaturu svého kolegy z EK, Franse Timmermanse z Nizozemska.

Informaci na svém webu dnes uvedla Strana evropských socialistů (PES). Volby se budou konat příští rok v květnu.

„Přeji Fransovi v těchto náročných časech to nejlepší. A jsem zároveň připraven s ním úzce spolupracovat,“ uvedl podle webu Šefčovič v dopise šéfovi evropských socialistů Sergeji Staniševovi. Podotkl také, že plně chápe význam týmového ducha a společných cílů. Stanišev Šefčovičovo rozhodnutí uvítal.

Šefčovič, který je v nynější komisi zodpovědný za problematiku energetické unie, svou kandidaturu oznámil už 17. září.

Nynější první místopředseda EK Timmermans tak v květnových eurovolbách bude takzvaný „spitzenkandidat“ socialistů. Teoreticky by to pro něj mohlo znamenat – v případě vítězství jeho frakce a příznivého složení celého europarlamentu – i křeslo předsedy Evropské komise.

Salvini zvažuje kandidaturu na předsedu Evropské komise. Chce posílit vztahy s Ruskem

„Jestli politické síly, jejichž jsem součástí, zvítězí v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, vztahy Ruska a Evropy se změní,“ prohlásil Salvini.

Socialistická frakce v europarlamentu, kam patří i čeští europoslanci zvolení za ČSSD, se s Timmermansem mimořádně sejde v úterý; prakticky tak začíná kampaň před květnovými eurovolbami.

„Hlasování bude historické. Lidé se budou muset rozhodnout. Mezi těmi, kdo chtějí vrátit hodiny zpět do temných dob evropské historie, a progresivními silami s proevropskou agendou, otevřenou společností, demokracií a respektem k základním evropským hodnotám a vládě práva,“ podotkl šéf europarlamentní socialistické frakce Udo Bullman.

Svého vedoucího kandidáta budou tento týden v Helsinkách vybírat také evropští lidovci. Rozhodovat budou mezi šéfem svého europoslaneckého klubu Manfredem Weberem z Německa a někdejším finským premiérem Alexandrem Stubbem.

Dalším kandidátem je v současné době také český europoslanec Jan Zahradil, a to za europarlamentní frakci konzervativců a reformistů (ECR).