ŽIVĚ: Sledujte s námi aktuální zasedání Evropské rady

zdroj: Evropská rada

EurActiv sleduje aktuální průběh summitu EU, který se dnes (26. června) sešel v belgických Yprách a zítra pokračuje v Bruselu. Evropské lídry čeká debata o hlavních prioritách Unie do příštích let. Chystá se i podpis asociační dohody s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem.

Summit Evropské rady probíhá ve dnech 26. a 27. června v belgických městech Ypry a Brusel. Mezi jeho hlavní témata budou patřit rozhodující priority příští Evropské komise, která vznikne na podzim. Horkým tématem, o kterém budou státníci debatovat, bude také výběr nového předsedy evropské exekutivy. 

Evropští lídři budou dále jednat například o energetické bezpečnosti, a to zejména v souvislosti s aktuální krizí na Ukrajině. Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko v Bruselu podepíše asociační dohodu s EU. Asociační dohody jsou k podpisu nachystány také pro Gruzii a Moldavsko.  

Pro Českou republiku budou při debatě o strategickém směřování EU zásadní pojmy „zaměstnanost“ a „růst“. Chce mluvit také o efektivním fungování evropských institucí a srozumitelnosti EU pro občany.

Velký význam přikládá Česko otázkám energetické bezpečnosti. Prioritou je hlavně dokončení vnitřního energetického trhu a propojení energetických infrastruktur v EU. Tradičně chce Česká republika poukazovat také na to, že každý členská země EU má právo na vlastní energetický mix, o kterém sama rozhoduje.