ŽIVĚ: Prosincový summit EU – migrace, Británie a energetika

Bohuslav Sobotka a Donald Tusk; zdroj: tiskové centrum Rady EU/Evropské rady

Hlavy států a předsedové vlád zemí EU budou ve čtvrtek diskutovat o migrační krizi a reformních návrzích Velké Británie. Páteční jednání se bude věnovat boji s terorismem, prohlubování hospodářské a měnové unie a projektu energetické unie. Sledujte summit EU s redakcí EurActivu.

V Bruselu se schází poslední letošní summit EU. Podle očekávání bude hlavním tématem schůzky řešení migrační krize. Evropská komise tento týden představila návrh na vytvoření společné pohraničí a pobřežní stráže, která by chránila vnější hranice EU a v případě nutnosti by mohla zasahovat i bez souhlasu členské země, na jejímž území by působila.

Lídři EU se budou věnovat také tomu, jak k řešení migrační krize přispívají země mimo Unii. Bude se tak řešit plnění nedávné dohody s Tureckem, ale třeba také podpora zemím západního Balkánu, které se s migračními toky také potýkají.

Některé země pak chtějí tlačit na Řecko a Itálii, aby se postaraly o správné fungování hotspotů, přes které mají na území EU přicházet uprchlíci.

Během čtvrteční večeře má přijít řada na reformní požadavky britského premiéra Davida Camerona, který žádá flexibilnější fungování EU a plánuje omezit výhody sociálního systému Spojeného království pro přicházející občany jiných členských států.

V pátek se evropští lídři dostanou k otázkám boje proti terorismu. Prostor by měl být věnován také prohlubování hospodářské a měnové unie. Řeč přijde i na energetiku. V závěrech Evropské rady by se měla objevit formulace, že všechny energetické projekty musí odpovídat vnitřním pravidlům EU. Nepřímo je tím míněn plán na rozšíření plynovodu Nord Stream vedoucího z Ruska do Německa, proti kterému se staví země střední Evropy.

Níže na stránce najdete pravidelně aktualizované Storify, jehož prostřednictvím můžete bruselský summit sledovat. Přímo na místě je i redaktorka EurActivu Adéla Denková (Twitter: @Adela_Denkova a @EurActiv_CZ).