SLEDUJTE S NÁMI: Neformální summit v Bruselu

Angela Merkelová v rozhovoru s Alexisem Tsiprasem; zdroj: ShutterStock.com

V Bruselu dnes probíhá neformální zasedání Evropské rady. Lídři budou jednat o aktuální situaci na Ukrajině, o které je přijede informovat ukrajinský prezident Petro Porošenko, a na programu dne bude i původní hlavní téma summitu terorismus. To ale pravděpodobně zastíní Řecko a jeho požadavek na zásadní reformu záchranného programu.

Brusel přes zvýšená bezpečnostní opatření kvůli teroristické hrozbě dnes přivítá premiéry a prezidenty evropské osmadvacítky, které čeká jednání o trojici důležitých témat. Původní jedničkou měla být reakce zemí na nedávné teroristické útoky v Paříži. Téma ale s největší pravděpodobností ustoupí jednání o Ukrajině a Řecku.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande dorazí na summit rovnou z letiště z Minsku, kde po celou noc jednali o ukrajinské krizi s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

Jednání se podle všeho protáhnou i kvůli Řecku, kdy jeho nová vláda odmítá plnit závazky záchranného programu a požaduje ze strany mezinárodních věřitelů ústupky.

Večeře, která měla podle původního plánu skončit v 19 hodin, se pravděpodobně o několik hodin protáhne. Českou republiku na summitu zastupuje premiér Bohuslav Sobotka.

Jednání „v přímém přenosu“ sledujte spolu s EurActivem, z místa tweetuje i naše šéfredaktorka Lucie Bednárová (@Bednarova_EAcz).