SLEDUJTE S NÁMI: Grilování Junckerovy Komise

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropská komise.

Před tím, než bude Evropská komise schválena, musí každý z jejích členů projít tříhodinovou palbou otázek v Evropském parlamentu. Grilování před europoslanci, jak se veřejné slyšení nazývá, začalo minulý týden a potrvá až do úterý 7. října. EurActiv bude po celou dobu při tom.

Veřejná slyšení kandidátů a kandidátek na členy Komise začnou v pondělí 29. září a s jednodenní přestávkou (do pátku 3. října) potrvají až do úterý 7. října. Mezi prvními nastoupí před europoslance stávající komisaři Günther Oettinger a Cecilia Malmström. Jako poslední pak Fin Jyrki Katainen a Nizozemec Frans Timmermans, který bude z pozice budoucího 1. Junckerova místopředsedy grilován na otevřeném zasedání předsedů politických frakcí.  

Budoucí českou eurokomisařku Věru Jourovou, která bude v Komisi Jeana-Clauda Junckera spravovat portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví, čeká veřejné slyšení, které bude možné sledovat v přímém přenosu na internetu, ve středu 1. října. 

Slovák Maroš Šefčovič, kterému předseda Komise Juncker svěřil oblast dopravy a vesmírné politiky, bude grilován o den dříve.  

Pokud nenastanou žádné komplikace, Evropská komise se ujme svých povinností 1. listopadu poté, co ji jako celek schválí Evropský parlament. 

Sledujte spolu s EurActivem grilování všech 28 členů příští Evropské komise – NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE v přehledném zpracování Storify.