Slabá ruská ekonomika: crashtest putinovské stability

Vladimir Puttin; zdroj: ShutterStock;autor: Frederic Legrand.

Prezident Vladimir Putin se od propuknutí ukrajinské krize těší nadstandardní přízni Rusů, kterou vydatně živí nacionalistickou rétorikou. Mnoho lidí ho však má v úctě hlavně díky tomu, že dokázal zem stabilizovat po divokých devadesátých letech a zlepšit jejich životy. Aktuální dramatické výkyvy kurzu rublu a další ekonomické trable však do Ruska vracejí nejistotu. Bude-li dlouhá, mohla by podkopat i dosud neochvějné postavení prezidenta.

„Začíná být zasažen opravdovou bouří. Za hodně z toho si však může sám,“ řekl stanici NBC na Putinovu adresu Andrew Kuchins z amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia. O to víc zaráží dosavadní mlčení Kremlu. Jeho mluvčí odkazoval novináře na vládu s tím, že hospodářství není záležitostí prezidenta. Vyjádří se podle něj až na dnešní výroční tiskové konferenci.

Kabinet je aktivnější, v úterý svolal krizové zasedání s centrální bankou, ministerstvo financí včera oznámilo prodej devizových rezerv. Zatím však není jasné, zda zásahy zafungují a jestli dokážou zabránit panice a zběsilé snaze obyvatel zbavovat se rublů. Experti očekávají, že Rusy čekají krušné časy a nejpozději na jaře se plně projeví jejich nespokojenost. „Končíme rok s 15,7 milionu chudých a vzhledem k inflaci bude jejich počet nezbytně růst, hlavně mezi rodinami s dětmi,“ připustila v úterý i vicepremiérka Olga Goloděcová.

Optimisté věří, že situace donutí Putina přehodnotit podporu separatistům na východě Ukrajiny. Šéf americké diplomacie John Kerry v pondělí Moskvu za její počínání v posledních dnech pochválil a naznačil, že tudy vede cesta ke zrušení sankcí. Později však prezident Barack Obama oznámil, že tento týden podepíše nové sankce, zaměřené na osoby a firmy spojené s destabilizací Ukrajiny.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.