Skypu hrozí kolaps

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: Mark McLaughlin.

Oblíbený nástroj pro volání přes Internet Skype dost možná brzy skončí nebo se aspoň výrazně promění. Důvodem jsou přetrvávající spory mezi společností eBay, která Skype vlastní, a Joltid, jež má práva na technologii, na níž Skype běží. Program po celém světě používá skoro půl miliardy lidí.

Také si rádi a zdarma povídáte s přáteli ze zahraničí? Možná už to brzy nebude tak snadné jako doposud. Populární nástroj pro VoIP (Voice over Internet Protocol) telefonování totiž vážně ohrožují vleklé spory vlastníka Skype s provozovatelem tzv. peer to peer technologie, na které je program založen.

O co konkrétně jde? V roce 2005 koupila společnost eBay (známá především provozováním největšího aukčního internetového portálu na světě) Skype a to za 2,6 miliardy dolarů. Háček je ovšem v tom, že součástí obchodu nebyla patentová práva na technologii, která umožňuje samotnou komunikaci mezi uživateli. Ta zůstala v rukou původních majitelů ze společnosti Joltid.

Situaci na serveru Lupa trefně charakterizoval Vojtěch Bednář: „Je-li tomu skutečně tak, pak si eBay v roce 2005 koupil obrazně řečeno taxík bez motoru s tím, že mu výrobce licencoval použití motoru za předpokladu, že se nepokusí o tuning a bude používat výhradně originální díly.“

Současný právní spor se vede především o to, zda a jestli vůbec může eBay zasahovat do zdrojového kódu komunikačního protokolu Skype a za jakých podmínek ho může použít. eBay se totiž nechce spokojit s tím, že má jen velmi omezené pravomoci při změnách programu a také se zdráhá přistoupit na zvýšení poplatků za jeho pronájem, které požaduje Joltid.

Pokud soud, který začne ve Velké Británii na začátku příštího roku, vyhoví právnímu názoru společnosti Joltid a zakáže eBay měnit zdrojový kód peer to peer programu, znamená to jistý konec Skypu v současné podobě. „Aktivity Skype tak, jak fungují dnes, už pravděpodobně nebudou možné,“ stojí v prohlášení společnosti eBay.

eBay se sice pokouší vyvinout vlastní systém, na kterém by mohl Skype běžet, ovšem sama společnost přiznává, že si vůbec není jista úspěchem. Jednak je takový vývoj hodně drahý a za druhé mohou nastat problémy s kompatibilitou.

Je třeba dodat, že celý spor by vůbec nemusel vzniknout, pokud by Skype generoval očekávané zisky, nicméně pro eBay je jeho výkon zatím zklamáním. Právě proto by ho ráda inovovala a také proto nechce přistoupit na zvýšení poplatků za používání komunikačního protokolu.

Na závěr se jistě sluší uvést ještě několik čísel. Skype po celém světě používá asi 480 milionů lidí (každý desátý denně) a oblíbili si ho i Češi – účty na něm mají 3 miliony z nich, přičemž internetových přípojek je v Česku 4,8 miliónu.