Seznam kandidátů do nové Komise je kompletní, Italové nominovali expremiéra Gentiloniho

©Shutterstock

Italská koaliční vláda, která dnes složila přísahu, navrhla na kandidáta do nové Evropské komise expremiéra Paola Gentiloniho. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na zdroje z Bruselu. Seznam uchazečů o členství v Evropské komisi, jíž bude předsedat od listopadu Ursula von der Leyenová, je tak kompletní. Posoudit ho ale ještě musí sama předsedkyně a změnit se může i po slyšení kandidátů ve výborech Evropského parlamentu.

Neoficiální lhůta pro dodání kandidátů do Bruselu vypršela 26. srpna. Italská vládní koalice se ale začátkem srpna rozpadla, a proto svého kandidáta do EK navrhla až teď. Kromě Itálie zaslala jména na novou členku Komise do Bruselu po vypršení neoficiální lhůty také Francie, která nominovala viceguvernérku francouzské centrální banky Sylvii Goulardovou.

Čtyřiašedesátiletý Paolo Gentiloni je z Demokratické strany (PD) a do loňského května byl předsedou vlády. Než se jím v prosinci 2016 stal, vedl od října 2014 ministerstvo zahraničí.

Nová Evropská komise by se měla ujmout úřadu 1. listopadu, její funkční období je pět let. Každý členský stát Evropské unie v ní má jednoho zástupce, Británie vzhledem k plánovanému odchodu z Unie k 31. říjnu už žádného kandidáta nenavrhla. Česká republika nominovala dosavadní eurokomisařku Věru Jourovou.

Pracovní náplň eurokomisařů zatím není známá, Ursula von der Leyenová se nyní schází s každým z kandidátů a může ještě požádat vlády, aby určily někoho jiného. Až budou rozdělena portfolia, podrobí se zřejmě v prvním říjnovém týdnu kandidáti slyšení v příslušném výboru Evropského parlamentu. Hodnocení výbory pošlou předsedovi EP, pokud bude negativní, může být kandidát odmítnut a členská země musí navrhnout někoho jiného. Posléze o Evropské komisi jako celku hlasuje EP v plénu a nakonec Komisi formálně kvalifikovanou většinou potvrdí summit.

Kdo míří do nové Evropské komise? Nováčků je plno, vrátit se chtějí Jourová i Timmermans

Nová Evropská komise začíná dostávat obrysy. Vlády členských států měly tento týden oznámit, koho do pozic eurokomisařů nominují, a až na Itálii a odcházející Británii tak učinily. Řada současných eurokomisařů se chce do nového kabinetu Ursuly von der Leyenové vrátit.