Šéfové členských zemí řeknou, jak si představují financování EU a složení unijních institucí

summit EU

Jednací sál Evropské rady © European Union, 2017

Členské země včetně Česka budou letos jednat o tom, kam potečou unijní peníze a kolik jich bude. Neformálně by si měli své představy sdělit na dnešním summitu v Bruselu. Hovořit se bude také o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Nový víceletý rozpočet Evropské unie a budoucí změny ve fungování unijních institucí jsou dvě klíčová témata dnešního neformálního summitu EU v Bruselu.

Konkrétní závěry schůzky, která se bude zabývat podobou Unie po britském odchodu příští rok na jaře, se příliš očekávat nedají.

Pro premiéry a prezidenty 27 zemí EU, včetně českého předsedy vlády v demisi Andreje Babiše, je to především příležitost k diskusi a výměně názorů bez účasti britského zástupce.

Státy versus parlamentní frakce

Mezi institucionální témata patří snížení počtu poslanců v novém europarlamentu po volbách v roce 2019 ze 751 na 705.

Větší diskuse se dá čekat kolem otázky, jak se Evropská rada, tedy summit, postaví k systému takzvaných „špičkových kandidátů“, tedy lídrů kandidátek v eurovolbách. Právě z těchto „vedoucích kandidátů“ by měl vzejít nový předseda Evropské komise. Evropské politické strany se snaží, k nevoli šéfů států a vlád, o co největší vliv na rozhodování v této věci.

Mnohé další záležitosti, například vznik celounijních kandidátních listin pro volby do europarlamentu, jsou ale spíše otázkou až pro volby v roce 2024 či ještě pro vzdálenější budoucnost.

O uspořádání Parlamentu a volbě předsedy Komise nedávno jednali i europoslanci >>>>

Co s fondy?

Klíčovou částí debat u pracovního oběda bude výměna názorů na budoucí financování Unie, včetně problematiky nové podoby evropských fondů.

Evropská komise hodlá na počátku května přijít s první představou víceletého finančního rámce po roce 2020 a šéfové států a vlád budou mít dnes poprvé příležitost porovnat své pohledy.

Hlavní otázky nového víceletého rozpočtu – přečtěte si factsheet >>>>

Část zemí, včetně Německa, chce například podmínit přístup k fondům stavem právního státu v čerpajících zemích či jejich kooperací na celoevropském řešení migrační krize.

Celkem 24 šéfů států a vlád zemí EU, včetně českého premiéra Babiše, se už dopoledne v Bruselu před summitem zúčastnila rozsáhlé konference spolupořádané EU, OSN a Africkou unií o podpoře zemí na jižním okraji Sahary.