Šéfka diplomacie EU Mogheriniová nabádá ke společné řeči s Moskvou

Federica Mogherini; zdroj: ShutterStock.

EU by mohla s Ruskem znovu navázat intenzivnější obchodní vztahy a spolupracovat s ním na poli mezinárodní diplomacie výměnou za kroky vedoucí k postupnému uvolnění napětí na Ukrajině. Píše se to v dokumentu, který evropským ministrům zahraničí rozeslala šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Situace na Ukrajině se negativně podepisuje na spolupráci mezi EU a Ruskem v jiných oblastech, a je proto na čase, aby členské státy začaly s Moskvou opětovně hledat společnou řeč. Obzvlášť důležité to je při řešení mezinárodních problémů na Blízkém východě (Sýrie, Irák) nebo při boji s epidemií Eboly.

Uvádí to dokument, na který upozornila agentura Reuters a který pochází z dílny vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicy Mogheriniové. Text, jehož existenci následně potvrdil i úředník pracující v unijních institucích, byl rozeslán vládám před pondělním setkáním ministrů zahraničí EU v Bruselu.

EU by měla podle Mogheriniové přijmout proaktivnější přístup a snažit se donutit Rusko ke změně přístupu vůči Ukrajině – a to nejen sankcemi.

Jde o obchod?

I přesto, že čtyřstránkový dokument zdůrazňuje, že nechce navrátit věci do původních kolejí, podle nejmenovaného diplomata z východní Evropy za ním stojí snaha některých členských států v čele s Francií a Itálií, odkud pochází Mogheriniová, jež chtějí udržovat obchodní vztahy s Ruskem navzdory tomu, co se děje na Ukrajině.

EU uvalila v minulosti na Rusko několik vln sankcí kvůli anexi poloostrova Krym a chování proruských „rebelů“ na východě Ukrajiny. Členské státy EU jsou ale v přístupu k sankcím vůči Moskvě rozděleny – některé by je chtěly odvolat nejraději hned, jiné jejich zrušení podmiňují chováním Ruska.

Sankcím se věnuje i zmiňovaný dokument. Ty, které byly uvaleny v souvislosti s anexí Krymu ruskými vojáky a zaměřují se tedy především na jednotlivce, by měly i nadále zůstat v platnosti. Změn by se ale mohly dočkat sankce mířící na ruský průmysl, a to v případě, že bude Rusko plnit tzv. minské dohody (více ve factsheetu EurActivu).

Souhrnný factsheet k událostem na Ukrajině v roce 2014 najdete zde.

Autor: Marek Vondřich/Lucie Bednárová/Reuters