Šéf ukrajinské diplomacie: Ruským cílem je kontrola nad ukrajinskou vládou

Prozatímní ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Аимаина хикари

„Nejhorším scénářem a cílem Ruska je podle mě nastolení ruské kontroly nad Ukrajinou a ukrajinskou vládou,“ říká ukrajinský prozatímní ministr zahraničí Andrij Deščycja. EurActiv s ním hovořil u příležitosti summitu Východního partnerství, který se na konci minulého týdne konal v Praze. Podle ministra musí Evropská unie zabránit ruské agresi na Ukrajině.

„Je potřeba reagovat okamžitě a nečekat, až se něco stane,“ říká k politickým a diplomatickým možnostem západní politiky vůči Ukrajině ministr zahraničí prozatímní ukrajinské vlády Andrij Deščycja.   

Evropská unie by podle jeho slov měla zabránit ruské agresi. Posílená přítomnost ruských vojsk na ukrajinských hranicích podle něj dokazuje, že Rusko myslí zcela vážně svá prohlášení o tom, že bude chránit ruské obyvatelstvo, které se nachází na území Ukrajiny.  

A také že Moskva nerespektuje ženevskou dohodu z předminulého týdne, kterou dojednali zástupci Spojených států, Evropské unie, Ukrajiny a Ruska. Podle ní se mají všechny zúčastněné strany zdržet násilí, zastrašování a provokací.

Supervelmoc k supervelmoci

Kvůli dalšímu vyhrocení situace na Ukrajině by dnes měly Spojené státy a Evropská unie rozšířit seznam Rusů, proti kterým uvalují sankce. O uvalení ekonomických sankcí zatím Západ nerozhodl.   

Andrij Deščycja: „Rusko se považuje za supervýkonnou supervelmoc a chce mluvit pouze se supervelmocemi, jako jsou Spojené státy.“

Rusko má podle ministra připraveno několik scénářů, podle kterých by se situace na Ukrajině mohla vyvíjet. „Nejhorším scénářem a cílem Ruska je podle mě nastolení ruské kontroly nad Ukrajinou a ukrajinskou vládou,“ řekl Deščycja.

EurActiv s ním hovořil v pátek u příležitosti dvoudenního summitu Východního partnerství, který se konal na Pražském hradě.

Jeho účastníci se shodli, že právě země Východního partnerství by mohly zprostředkovat uklidnění situace. Podle prezidenta Miloše Zemana by mohla roli zprostředkovatele sehrát Česká republika, pokud by si to obě strany přály.  

Jak ale řekl Deščycja, v současné chvíli není pravděpodobné, že by měl ruský prezident Vladimir Putin o něco takového zájem. „Prezident Putin se izoloval a nenaslouchá nikomu jinému než americkému prezidentovi,“ řekl.

„Rusko se považuje za supervýkonnou supervelmoc a chce mluvit pouze se supervelmocemi, jako jsou Spojené státy,“ domnívá se.

Na řadě jsou volby

Nepokoje na východě Ukrajiny a obsazení administrativních budov proruskými ozbrojenci jsou jednou z příčin, které mohou zkomplikovat průběh prezidentských voleb naplánovaných na konec května.

„Proto chceme nastolit pořádek tak rychle, jak to bude možné,“ uvedl ministr s odkazem na protiteroristickou akci, kterou ukrajinská vláda proti ozbrojencům na východě země spustila.

Vláda prý věří, že zvládne prezidentské volby zorganizovat pro občany na celém území Ukrajiny. Také obyvatelé Krymu se do nich mohou zapojit, pokud se předem registrují a přijedou volit do přilehlých oblastí.  

Souhlas s vládou

Právě na nově zvoleném prezidentovi pak bude záležet, kdy se v zemi odehrají také parlamentní volby. K těm by mělo podle ministra každopádně dojít po přijetí nové ústavy.

„Současný parlament byl zvolen před dvěma lety. Potřebujeme nové volby? Nevím, možná," říká ministr.

„Současný parlament byl zvolen před dvěma lety. Potřebujeme nové volby? Nevím, možná. Myslím, že by bylo fér uspořádat nové volby poté, co bude přijata nová ústava,“ řekl.

To prý také bude příležitost, aby obyvatelé východní Ukrajiny ukázali, jestli podporují směr nastolený prozatímní vládou. Podle některých názorů totiž není současná vláda dostatečně inkluzivní a nereprezentuje východní části země.

„Pět členů vlády se narodilo v Rusku. Polovina ministrů žila nebo žije na východní Ukrajině. Jak by mohla být vláda víc inkluzivní? Je to ruská propaganda, nic víc,“ namítá na to ministr.

Vládu navíc podpořil ukrajinský parlament, připomněl. „Více než sedmdesát procent poslanců vládu podpořilo – a právě poslanci reprezentují obyvatelstvo země,“ dodal.

Autor: Adéla Denková