Šéf Euroskupiny Dijsselbloem: Od veřejně neznámého muže po „pana Euro“

šéf Eurogroup Jeroen Dijsselbloem

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který byl na začátku týdne potvrzen ve funkci šéfa Euroskupiny, ušel během posledních dvou let obrovský kus cesty. Původně veřejnosti naprosto neznámý politik se díky své píli a ochotě poučit se z vlastních chyb proměnil v respektovaného a rozvážného vyjednavače, který provedl Evropu skrz nejhorší hodiny řecké dluhové krize.

V křesle nizozemského ministra financí, kterým se stal v listopadu 2012, seděl pouhé dva měsíce, když dostal na starost řídit i pravidelná zasedání Euroskupiny (Eurogroup) tvořené ministry financí zemí eurozóny. Nástup do funkce se mu ale příliš nepodařil.

Devětačtyřicetiletý Jeroen Dijseelbloem se totiž téměř ihned stal terčem kritiky za řešení kyperské krize opřené nejen o tvrdé reformy vynucené ze strany kyperské vlády, ale především o radikální restrukturalizaci nafouklého kyperského bankovního sektoru (více EurActiv 18.3.2013 nebo EurActiv 7.4.2015). Situaci Nizozemec nevylepšil ani komentářem, že kyperský model bude sloužit jako předloha pro budoucí finanční pomoc dalším zemím, které se octnou v problémech. Později svá slova zmírnil prohlášením, že Kypr byl specifický případ s mimořádnými výzvami.

Na stránky novin se krátce po svém nástupu dostal i tím, když v typicky nizozemsky přímočaré mluvě označil svého předchůdce v čele Euroskupiny a současného předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera za „notorického kuřáka a pijana“.

Rozvážný a klidný

Kudrnatému šéfovi eurozóny, jehož jméno zamotalo jazyk nejednomu českému novinářovi, se však obě škobrtnutí podařilo ustát a ještě se k tomu pro svůj rozvážný a klidný přístup stal respektovaným vyjednavačem. A to i přesto, že jeho povaha byla mnohdy zdrojem podráždění u jeho kolegů.

Nikde nebyl tak zřejmý střet osobností jako při jednání s řeckým levicovým politikem a nyní již bývalým ministrem financí Yanisem Varufakisem o řeckém záchranném programu, která se vedla v minulých měsících.

Komentátoři, kteří sledují Dijsselbloemovu kariéru, poznamenávají, že tajemství zisku respektu v očích kolegů a ekonomů spočívá především v tom, že nizozemský politik byl vždy ochoten naslouchat kritice a učit se ze svých chyb a přehmatů.

Průlom nastal na počátku roku 2014, kdy byly představeny ambiciózní návrhy na vznik bankovní unie. Dijsselbloem zabodova tím, že se mu podařilo najít společnou řeč s unijními institucemi i velkými státy, jako je Francie a Německo.
V poslední době se na stránkách médií objevoval zejména v souvislosti se zmiňovaným hledáním řešení řecké krize.

Dobrá práce

Jeroen Dijsselbloem neskrýval svůj zájem vést Euroskupinu i po další funkční období, ale jeho kandidatura utrpěla silný otřes, když se Německo rozhodlo oficiálně podpořit jeho oponenta Španěla Luise de Guindose, a to i přesto, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble favorizoval spíše Nizozemce.
Ve stejné době se mu však dostalo pochvaly „za dobře odvedenou práci“ od francouzského ministra financí Michela Sapina. Křeslo šéfa Eurogroup obhájil na začátku tohoto týdne v pondělí.

Jeroen Dijsselbloem se narodil v roce 1966 v nizozemské Eindhovenu. Vystudoval ekonomiku zemědělství a má zkušenosti s komunální politikou. Je členem nizozemské středolevicové Strany práce a od roku 2012 je ministrem financí v druhé vládě Marka Rutteho. Předsedou Eurogroup se poprvé stal 21. ledna 2013.

Autor: Pavla Bazgierová/Lucie Bednárová/EurActiv.com