Schröder v kampani vytáhl íránskou kartu

schröder

Gerhard Schröder před blížícími se parlamentními volbami využil argument, který mu již jednou vyšel. Zatímco v minulých volbách mu pomohl vyhrát odpor proti válce v Iráku, nyní využívá sporu s Íránem.

Gerhard Schröder, současný německý kancléř, vyzval Spojené státy, aby vojenské řešení sporu smetly ze stolu. Íránský argument Schröder šikovně zařadil do projevu v rámci předvolební kampaně.

Německé kampani zatím dominovala ekonomická témata, Schröder do ní vnesl nový zahraničně-politický prvek. Podle Schrödera by USA a jeho spojenci neměly opakovat chyby, které učinily ve válce v Iráku. Schröder ve svém projevu zareagoval na rozhovor George Bushe v izraelské televizi, ve kterém odmítl vyloučit jakoukoli možnost, jak Íránu zabránit ve vývoji jaderného arzenálu.

Dosavadní favoritkou na post kancléře je předsedkyně CDU Angela Merkelová. Její popularita se ale v posledních měsících snížila. Velký podíl na ztrátě popularity Merkelové mají výroky Edmunda Stoibera, předsedy sesterské strany CSU, na adresu východních Němců. Podle Financial Times by na Schröderovu kritiku nebezpečí vojenského konfliktu s Íránem měli slyšet právě voliči z bývalého východního Německa – v bývalém NDR totiž lidé na zahraniční politiku USA nahlížejí kriticky.

Přestože podle odhadů Schröder zřejmě volby nevyhraje, nižší podpora pro CDU/CSU a zanedbatelná podpora pro liberální FDP možná Merkelovou donutí utvořit velkou koalici právě s SPD.

Volby se uskuteční 18. září.