Schröder asi netrvá na tom, že bude kancléřem

Dosluhující německý kancléř Gerhard Schröder včera naznačil, že možná nebude trvat na kancléřském křesle v příštím kabinetu.

Schröder při televizním rozhovoru řekl, že nechce stát v cestě vytvoření kvalitní vlády. Schröder je kancléřem od roku 1998, je považován za velkého taktika.

Jediným východiskem z nerozhodného volebního výsledku se zdá být vytvoření velké koalice CDU-CSU a SPD. Obě strany čeká další kolo vyjednávání zítra. Ještě ovšem nezačalo formální vyjednávání – to by mohlo být zahájeno do týdne. Očekává se, že může trvat i několik týdnů.

V nedělních dodatečných volbách v Drážďanech získala CDU-CSU o jedno křeslo navíc v parlamentu, Schröderovi sociální demokraté získali další čtyři křesla.

Předseda SPD Franz Müntefering ale vzápětí prohlásil, že jeho strana stále trvá na tom, aby se stal Gerhard Schröder kancléřem. Na postu kancléře trvá i předsedkyně CDU Angela Merkelová. Schrödera SPD prohlašuje, že nevstoupí do vlády, v jejímž čele bude Merkelová stát. Koaliční vyjednávání tedy zatím žádný pokrok nepřinesla.

Nevyřešená situace s německou vládou nechává v nejistotě i celou Evropskou unii. Pro EU by v době probíhající krize bylo potřebné rychlé vytvoření stabilní vlády v Berlíně.