Sarkozy svolal minisummit, který má řešit finanční krizi

Nicolas Sarkozy; zdroj: Evropská komise

Vrcholní představitelé Francie, Německa, Velké Británie a Itálie se zítra sejdou v Paříži na mimořádném setkání. Mají se na něm dohodnout, jak bude EU reagovat na finanční krizi. Schůzka se koná poté, co francouzký návrh na vytvoření záchranného fondu po vzoru Spojených států narazil na ostrou kritiku ze strany Německa a Británie.

Summit se pokusí odstranit rozdíly v postojích čtyř velkých zemí EU v době, kdy se členské země usilovně snaží zachránit své finanční systémy.

Řecko včera oznámilo, že se zaručí za všechny úspory. Ministr financí George Alogoskoufis to slíbil v době, kdy mezi lidmi rostou obavy z toho, že by mohli přijít o své peníze uložené na kontech řeckých bank.

Řecko přistoupilo k podobnému řešení jako Irsko. Irský plán ale vyvolal znepokojení některých členských zemí, podle nichž je v rozporu s pravidly na ochranu hospodářské soutěže. Vláda zde počátkem týdne oznámila, že poskytne finančnímu sektoru záruky na operace, jejichž hodnota se odhaduje na 440 miliard eur, což je více než dvojnásobek ročního HDP Irska.

Díky plánu, který irský parlament včera schválil, začala irská burza opět růst, neboť se na ní začali stahovat investoři, kteří zde hledají bezpečí. Britská bankovní asociace (BBA) a evropská komisařka pro ochranu hospodářské soutěže Neelie Kroes tato opatření ale označila za nekalou soutěž.

Na sobotním minisummitu se státy pokusí tomuto chaosu zabránit. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso včera vyzval k vytvoření „strukturované evropské reakce“ na krizi.

Množí se ale pochybnosti, čeho vlastně summit může ve skutečnosti dosáhnout. „Vzhledem k tomu, že k jednání nebylo přizváno Irsko, je otázkou, jestli z tohoto summitu vzejde něco podstatného, ačkoliv vrcholní představitelé EU budou mít na druhou stranu příležitost projevit své rozhořčení,“ píše se na blogu o financích a ekonomice Eurointelligence.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zamítl někdejší návrhy své ministryně financí Christine Lagarde na vytvoření záchranného fondu v hodnotě 300 miliard eur, který měl podle jejího plánu sloužit k záchraně evropských bank. „Francie nikdy na podobném plánu nepracovala ani jej nenavrhovala,“ uvedl Henir Guaino, jeden z nejbližších poradců prezidenta Sarkozyho. „Na evropské úrovni by bylo nesmírně obtížné takový fond rychle vytvořit a řídit,“ uvedl Guaino pro televizní stanici Canal Plus.

Evropská centrální banka (ECB) se po včerejšku přiblížila ke snížení úrokových sazeb. Prezident ECB Jean-Claude Trichet uvedl, že inflační rizika pominula kvůli „velmi nešťastným důsledkům“ jaké mají finanční otřesy pro ekonomiku.

„ECB se včera přiblížila ke snižování úrokových sazeb daleko výrazněji, než naznačuje prohlášení Jean-Claude Tricheta,“ píše se na blogu Eurointelligence. „Ke snižování úrokových sazeb dojde dříve, než trhy nyní očekávají a toto snižování bude výraznější,“ tvrdí blog.