Sarkozy odmítl tvrzení, že požadoval nové irské referendum o Lisabonské smlouvě

Během své včerejší oficiální návštěvy v Dublinu, jejímž cílem bylo diskutovat o důvodech odmítnutí Lisabonské smlouvy, francouzský prezident Nicolas Sarkozy popřel, že by někdy řekl, že v Irsku musí proběhnout nové referendum.

„Řekl jsem, že v určitém období musí Irové vyjádřit svůj názor,“ uvedl na tiskové konferenci 21. července francouzský prezident poté, co byl dotázán na své „zasahování“ do irských vnitřních věcí.

Uprostřed veřejného pobouření ohledně jeho údajných komentářů z minulého týdne o nutnosti konání druhého irského referenda byl Sarkozy na své první oficiální cestě do Irska vítán rozzlobenými protestujícími, kteří obklopili vládní budovu, ve které probíhaly rozhovory mezi Sarkozym a irským premiérem Brianem Cowenem.

Francouzský prezident se také setkal s hlavními vůdci opozice a zástupci tábora pro i proti přijetí Lisabonské smlouvy. Vůdce Libertas a sponzor kampaně proti Lisabonské smlouvě Declan Ganley si stěžoval, že rozhovory byly vedeny jako kdyby Smlouva byla stále živá, navzdory skutečnosti, že je „podle práva EU mrtvá“.

Premiér Irska vysvětlil, že irská vláda ještě před setkáním hlav států EU v říjnu povede „intenzívní konzultace“ jak na domácí scéně, tak s partnery v EU, aby „získala plné pochopení obav“, které vedly irské obyvatele k odmítnutí Lisabonské smlouvy. Dodal, že jeho vláda ještě neučinila žádné rozhodnutí týkající se potenciálního druhého referenda, protože proces reflexe právě začal.

V projevu v Evropském parlamentu 10. července Sarkozy prohlásil, že doufá, že otázka Lisabonské smlouvy se vyřeší na summitu v říjnu nebo v prosinci 2008.
Během své návštěvy v Dublinu Sarkozy uvítal důležité, i když těsné, politické vítězství na domácí scéně, když jeho návrh na změnu francouzské ústavy získal podporu zákonodárců o jeden hlas. Jednou z hlavních změn navrhované Sarkozym je posílené pravomocí parlamentu a omezení výkonu prezidentské funkce na dvě pětileté období.