Sarkozy dnes zahájil oficiální návštěvu ve Velké Británii

Nicolas Sarkozy, francouzský prezident; zdroj: Evropská komise

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy odletěl na oficiální návštěvu Velké Británie. Setká se zde s královnou Alžbětou II. a premiérem Gordonem Brownem, dále například vystoupí před britským parlamentem. V průběhu návštěvy přijdou na řadu velmi zásadní témata rozhovorů, jako například otázka společné bezpečnostní politiky či oblast energetiky.

Sarkozy chce při jednání s premiérem Brownem otevřít tři hlavní témata nastávajícího francouzského předsednictví, které proběhne v druhé půli tohoto roku. Jde především o témata týkající se bezpečnostní a imigrační politiky EU a o oblast energetiky. Některá média přirovnávají Sarkozyho návštěvu v 10, Downing street se setkáním bývalého francouzského prezidenta Chiraca a tehdejšího britského premiéra Tony Blaira z roku 1998 v St. Malo. Tito dva státníci se tehdy domluvili na užší spolupráci v oblasti bezpečnostní politiky. Dobré vztahy ovšem později poškodila neshoda ohledně zásahu v Iráku.

V současné době se hovoří o revizi rozhovorů ze St. Malo a o dalším pokroku ve společných jednáních. Obě strany, francouzká i britská, mají velký zájem na spolupráci v oblasti obranné a bezpečnostní politiky. Především z důvodu omezených finančních kapacit se nabízí možnost sdílení vojenské techniky a dalších nákladů. Francie například uvažuje o vytvoření společného britsko-francouzského námořního letectva.

Paříž chce také navrhnout změnu charakteru své účasti v bezpečnostním uskupení NATO. Francie je členem Severoatlantické aliance, ale od zásahu Generála de Gaulle z března roku 1966 se neúčastní jejích integrovaných vojenských sil. Sarkozy je ochoten přistoupit na to, aby se Francie stala opět plnohodnotným členem Aliance, ale očekává, že za takový ústupek získá posty vyšších velitelů pro francouzské důstojníky v rámci NATO a uznání samostatných obranných schopností EU ze strany USA. Francouzský prezident věří, že cesta k takovým výsledkům vede přes Velkou Británii. Své ambice dále podpoří oznámením rozhodnutí Elysejského paláce vyslat do Afghánistánu další posily z řad francouzské armády.

Britský deník BBC upozornil na skutečnost, že se opět opakuje klasický scénář, kdy ochlazení vztahů Francie s Německem následuje oživení vztahů s Velkou Británií. Prezident Sarkozy je podle všeho více proamerický než předešlý prezident Chirac.

Na programu rozhovů je dále oblast energetiky. Sarkozy bude v Londýně jednat o možné dohodě mezi Francií a Británií týkající se energie pocházející s francouzských jaderných elektráren. Rýsuje se tak velká příležitost pro francouzské energetické společnosti jako je Areva, EDF a nebo Alstrom.

Při své řeči před britským parlamentem chce Sarkozy promluvit o nutnosti spolupráce mezi oběma zeměmi, především v otázce reformy mezinárodních institucí, ale také v oblasti boje proti změnám klimatu. Před představiteli obchodních kruhů promluví francouzský prezident o ekonomických a sociálních reformách.

Prezidenta Sarkozyho doprovodí na jeho oficiální cestě do Velké Británie také jeho manželka Carla Bruni-Sarkozy. Francouzská média se při této příležitosti dohadují o tom, jak se jí povede při audienci u královny Alžběty II.