Sarkozy chce zastavit rozšiřování Evropské unie

Po setkání s francouzským premiérem de Villepinem podle ČTK Nicolas Sarkozy, předseda vládní strany a druhý muž ve vládě, řekl, že by mělo být rozšíření Evropské unie zastaveno.

„Všechny země nejsou povolány k tomu, aby vstoupily do Evropy“, řekl dále Sarkozy, předseda Svazu pro lidové hnutí a ministr vnitra. Po rozšíření Evropské unie o Bulharsko a Rumunsko by se již s rozšiřováním podle Sarkozyho nemělo pokračovat, minimálně do doby, než se podaří zreformovat evropské instituce. O odmítnutí přistoupení Turecka k Evropské unii Sarkozy konkrétně nehovořil.

Sarkozy, který má pro nadcházející prezidentské volby velké ambice, byl prvním politikem, kterého premiér de Villepin přijal v rámci konzultací o důsledcích zamítavého referenda o evropské ústavní smlouvě. Premiér de Villepin chce postupně pozvat všechny předsedy vládních i opozičních politických stran na konzultace.

Častým důvodem pro odmítnutí evropské ústavní smlouvy v referendu pro řadu Francouzů byl narůstající počet imigrantů, který je obecně spojován s nárůstem nezaměstnanosti. Po referendu také výrazně poklesla popularita Jacquesa Chiraka – dnes si zhruba 70% Francouzů myslí, že nenaslouchá lidem a 54% jich je přesvědčeno, že není s to posunout Evropu kupředu.