Salvini požaduje zatčení migrantů, kteří bez povolení vpluli do italských vod

[© Shutterstock/Adrian Baker]

Loď Sea-Watch 3 se 42 migranty na palubě, jejíž německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod, zůstává na moři nedaleko ostrova Lampedusa. Informovala o tom agentura ANSA.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini včera prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky. Salvini, který přísnou protiimigrační politiku prosazuje od loňského nástupu do úřadu, očekává, že takto rozhodne i italský soud. Na palubu lodi včera vstoupila pětice italských levicových poslanců, kteří tam chtějí zůstat, dokud se migranti nevylodí.

Kapitánka Carola Racketeová včera po 14. hodině bez povolení vyplula směrem k přístavu. Policie ji nejprve vyzvala, ať se k ostrovu nepřibližuje a opustí italské teritoriální vody. Když humanitární loď kurz nezměnila, připlul k ní člun policie a 31letou kapitánku vyzval, ať vypne motory. Ta nakonec výzvu poslechla. Racketeová později řekla, že připlula blíž k ostrovu, aby se na něj mohli běženci dostat sami v nafukovacích člunech. Policie ji žádá o trpělivost a tvrdí, že situace se brzy rozřeší.

„Na palubě jsou lidé, kteří porušili italské zákony, v první řadě je to kapitánka,“ řekl dnes Salvini. „Pokud bude loď zabavena a posádka zatčena, budu spokojen,“ napsal včera také na twitteru. Itálie, stejně jako Malta, uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, mimo jiné ve snaze přimět EU, aby problém migrace systémově řešila.

EU chce pomoci migrantům

Mluvčí eurokomisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose včera uvedla, že Evropská komise jedná se státy EU o převzetí migrantů z lodě Sea-Watch 3. Mluvčí nicméně řekla, že řešení je možné jen v tom případě, že migranti budou na pevnině. Podobně si země EU rozdělily běžence už v jiných případech, když Itálie a Malta bránily plavidlům zakotvit.

Šéf italské krajně pravicové strany Liga Salvini vyzval v předchozích dnech Německo, kde organizace Sea-Watch sídlí, a Nizozemsko, pod jehož vlajkou loď pluje, aby převzaly za migranty zodpovědnost. Už předminulý týden se přitom nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Malta a dalších pět evropských zemí pomůže migrantům plujícím na záchranářské lodi Aquarius

Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si mezi sebou rozdělí 141 migrantů z lodi Aquarius, která bude moci po několika denním čekání zakotvit na Maltě. EU rozhodnutí šestice zemí vítá.

Jak se věci mají?

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám. Kapitánka lodi ve středu porušila italský zákaz a vplula do italských vod, ač jí hrozí pokuta až 50 tisíc eur (asi 1,3 milionu korun) i trest až 15letého vězení za pašeráctví. Agentura APA dnes uvedla, že na pokutu se sešlo ve sbírce přes facebook 65 tisíc eur.

Racketeová se snažila získat povolení k zakotvení v italském přístavu i u Evropského soudu pro lidská práva, ten ale v úterý odmítl nařídit italským úřadům nechat migranty vylodit. Soud nicméně vyzval italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka pak ve středu vplula do italských vod, protože migranti jsou podle ní už zcela vyčerpaní.

„Osoby na palubě Sea-Watch nejsou trosečníci, ale lidé, kteří zaplatili 3000 dolarů a opustili svou zemi,“ uvedl včera Salvini, podle něhož nevládní organizace vyplouváním k břehům Libye nahrávají pašerákům. Ochránci lidských práv Salviniho kritizují, protože neziskové organizace podle nich zachraňují životy lidí, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a bídou.

I další lodě s migranty vplouvají do italských vod

Salvini brání vplutí do italských vod lodím nevládních organizací, i včera ale připlula pod dohledem italské pobřežní stráže na Lampedusu menší loď s tuniskými migranty, uvedla APA. Také minulý týden dorazilo takto do Lampedusy několik desítek afrických migrantů.

Salviniho politika uzavírání přístavů výrazně snížila migraci z Afriky do Itálie. Od začátku roku připlulo do Itálie přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2450 běženců, což je o 90 procent méně než v témže období loni. Za celý rok 2018 dorazilo do Itálie přes Středozemní moře 23 370 migrantů, o rok dříve jich bylo 119 370.

Salvini: 148 migrantů zůstane na palubě lodi Diciotti, dokud si je nerozdělí země EU

Na Sicílii již třetím dnem kotví italská záchranářská loď Diciotti s více než stovkou migrantů na palubě. Povolení k opuštění lodě zatím dostali pouze nezletilí.