Kandidující strany nejvíce spojuje názor na ruskou agresi na Ukrajině

Rusko EU

© Shutterstock / Wead

Tento článek je součástí Special reportu: České politické strany a EU

Ruská agrese na východě Ukrajiny a anexe Krymu postavila evropské politiky před otázku, jak na ruské chování zareagovat. Jaký postoj ke Kremlu zaujímají strany kandidující do Poslanecké sněmovny?

Chcete znát i odpovědi k dalším tématům? Přečtěte si celý předvolební speciál >>>>

Ruská agrese na východě Ukrajiny a anexe Krymu postavila evropské politiky po několika letech opět před otázku, jak mají vlastně na Moskvu a její politické ambice pohlížet. Drtivá většina představitelů EU i jednotlivých členských států ruské chování tvrdě odsoudila. A shoda nadále panuje i na uvalených hospodářských sankcích. Jaký postoj k chování Ruské federace ale zastávají strany kandidující do Poslanecké sněmovny?

Vytvořeno s využitím aplikace bubbl.us.

Vytvořeno s využitím aplikace bubbl.us.

Otázka: Měla by EU zrušit sankce vůči Rusku? Máme i nadále trvat na tzv. Minských dohodách?

Hnutí ANO

EU by sankce rušit neměla. Konflikt na Ukrajině v tuto chvíli nemá řešení, které by mohly akceptovat obě strany. Ukrajinci náhradu škod či nějakou formu reparací nikdy nepřijmou, jelikož by to znamenalo prohru a uznání ruské svrchovanosti nad Krymem.

Měli bychom se spíše bavit o novém postupu vůči Rusku, jelikož je vidět, že dosavadní sankce nefungují a Minské dohody nikdo nenaplňuje. Předně si musíme udělat pořádek v tom, co vlastně EU chce. Když Trump na začátku roku podepsal nové sankce vůči Rusku, hned se ozvali Němci, jelikož ohrozil jejich business s Rusy. Sankce by určitě mohly být účinnější, jen na tom musí být v EU jednomyslná shoda, což není.

ANO: Měli bychom se bavit o novém postupu vůči Rusku, jelikož je vidět, že dosavadní sankce nefungují a Minské dohody nikdo nenaplňuje.

ČSSD

Sankce by zrušeny být neměly. Evropská unie musí využívat diplomatickou cestu a tlačit na obě strany, aby dodržovaly Minské dohody. Státy EU nemůžou zrušit sankce, dokud nebudou dohody zcela naplněny.

ČSSD: Evropská unie musí využívat diplomatickou cestu a tlačit na obě strany, aby dodržovaly Minské dohody.

ODS

Na Minských dohodách by EU měla trvat, pokud již jednou podmínila zrušení sankcí jejich plněním. Reálná a politická síla těchto sankcí je ovšem silně podrývána národními ekonomickými a energetickými zájmy některých členských států  – viz projekt Nordstream 2, a tím odkrývá realpolitické limity společné zahraniční politiky EU.

ODS: Síla sankcí je silně podrývána národními ekonomickými a energetickými zájmy.

KDU-ČSL

Rusko vnímáme jako partnera, ale na základě jeho kontinuálních mocenských tendencí prosazujeme co největší ekonomickou, energetickou a politickou nezávislost na něm.  Odmítáme zasahování ruských politických a diplomatických míst a zpravodajských služeb do vnitřních záležitostí jiných států, anexi Krymu, invazi do Gruzie, dezinformační činnost a propagandistické obsahy ruských zpravodajských webů v členských státech EU. Dále odmítáme slovní útoky ruských představitelů proti hodnotovým základům liberální demokracie, EU, Západu i sousedním zemím, i finanční, materiální a symbolickou podporu protievropských a antisystémových politických sil v členských státech EU.

Ve věci konfliktu na východní Ukrajině požadujeme striktní dodržování Minských dohod, příměří a jednání znesvářených stran. Podporujeme pokračování protiruských sankcí v jejich aktuální podobě coby osvědčeného nástroje k zabránění nového rozdmýchávání konfliktu a agrese ze strany Ruské federace. Zpřísnění ekonomických sankcí naopak nepovažujeme za dobrý krok. Následkem by bylo ochlazení politických vztahů, které by pro nás představovalo energetické riziko. Smyslem sankcí je vyvíjet tlak na dodržování Minských dohod. Je-li však anexe Krymu trvalým stavem, pak musí nadále trvat i sankce.

KDU-ČSL: Je-li anexe Krymu trvalým stavem, pak musí nadále trvat i sankce.

TOP 09

Sankce uvalené na Ruskou federaci jsou jasně podmíněné. K jejich zrušení je možné přistoupit až poté, co Rusko přestane narušovat územní integritu Ukrajiny podporováním separatistů na Donbasu, začnou být dodržovány Minské dohody a bude ukončena okupace Krymu.

EU dále může ještě rozvíjet svůj sankční program, a to tím, že se zaměří na majetek jedinců, kteří jsou odpovědní za situaci na Ukrajině či případně rozvratné aktivity směřované vůči evropským státům. EU by také měla přísněji vyhodnocovat případná bezpečnostní rizika, která mohou vyplývat ze zapojení ruského kapitálů do projektů souvisejících s kritickou infrastrukturou. I přes nutnou obezřetnost by však neměl být zamezen přístup běžných ruských občanů na území EU, což se týče zejména studentů. Čím více mladých Rusů získá vzdělání na západních univerzitách, tím lépe pro pozdější vývoj vzájemných vztahů.

TOP 09: EU by také měla přísněji vyhodnocovat případná bezpečnostní rizika, která mohou vyplývat ze zapojení ruského kapitálů do projektů souvisejících s kritickou infrastrukturou.

KSČM

Sankce poškozují české zemědělce i český průmysl a jsou výrazem bezradnosti. EU sankce vůči Rusku vyhlásila kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny. Sankce nikdy nikomu nepomohly. A jako příklad lze uvést Kubu, kde sankce byly aplikovány padesát let bez jakéhokoli výsledku.

KSČM: Sankce poškozují české zemědělce i český průmysl a jsou výrazem bezradnosti.

Piráti

Jakkoli poškozují obě strany, sankce jsou jedinou neválečnou možností, jak reagovat na ruské agrese vůči sousedním státům. Nevidíme důvod ke změnám v současné politice EU vůči Rusku.

Piráti: Nevidíme důvod ke změnám v současné politice EU vůči Rusku.

Starostové a nezávislí

Sankce by zrušeny být neměly. Nejefektivnějším nástrojem je ale diplomacie a vyjednávání, vedoucí k systematickému tlaku na Rusko. Sankce se totiž dají obejít například exportem přes Bělorusko, jehož jsme od jejich počátku svědky. Domníváme se, že by v duchu masarykovské koncepce mohla Česká republika sehrát roli mostu mezi Západem a Východem a být v rámci EU aktivní ve vyjednávání a systematickém tlaku na Rusko. Nic lepšího než Minské dohody v současnosti nemáme, snažme se tedy tlačit na jejich dodržování.

STAN: Nic lepšího než Minské dohody v současnosti nemáme, snažme se tedy tlačit na jejich dodržování.

Svobodní

Sankce by měly být zrušeny. Evropské (a obecně západní) státy by měly proti ruskému režimu postupovat výhradně v diplomatické rovině. Případné důkazy o narušení suverenity východu Ukrajiny by měly být předány mezinárodnímu tribunálu, který jako jediný může potrestat konkrétní zodpovědně ruské politiky.

Svobodní: Evropské státy by měly proti ruskému režimu postupovat výhradně v diplomatické rovině.

Strana zelených

Sankce proti Rusku jsou vázány na anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Rusko ve své politice pokračuje, proto by měly zůstat i sankce.

Podmínkou ke zrušení sankcí je změna konkrétních projevů ruské politiky, které byly původním impulzem k zavedení sankcí. Sankce vázané na ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny tak mohou být zrušeny ve chvíli, kdy Rusko separatisty přestane podporovat a kdy začnou být dodržovány Minské dohody.

Zelení: Podmínkou ke zrušení sankcí je změna konkrétních projevů ruské politiky.

EurActiv.cz se s otázkami obrátil na strany a hnutí, jejichž podpora podle volebního modelu CVVM ze září 2017 dosáhla alespoň 1,5 %. Kromě výše uvedených stran redakce oslovila také politické hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Jako jediné však ve stanoveném termínu neodpovědělo.