S nezávislosti justice může mít problém i Španělsko. Tamní soudci žádají Evropskou komisi o prošetření

© Pixabay

Chystaná reforma soudnictví ve Španělsku by mohla podkopat nezávislost soudního systému v zemi, obávají se tři tamní významné soudcovské asociace.

Soudci to napsali v dopise, který adresovali místopředsedkyni Evropské komise Věře Jourové a komisaři pro justici Didierovi Reyndersovi, uvedla dnes agentura Europa Press. První reakce evropských institucí by podle ní mohla být známá na konci dubna.

„Dostali jsme dopis španělských soudců, který si podrobně prostudujeme, a odpovíme na něj v nejkratší možné době,“ uvedl mluvčí Evropské komise Christian Wigand.

Španělští soudci si stěžují na chystané změny fungování španělské Generální rady soudní moci (CGPJ), které připravuje vláda premiéra Pedra Sáncheze.

Podle mínění trojice odborných sdružení, které zastupují zhruba 2500 soudců, by schválení reformy vedlo k výraznému posílení vlivu politických stran na fungování rady, Ta například rozhoduje o jmenování vysokých soudních funkcionářů a slouží také jako kárný orgán v soudnictví. Zvýšením vlivu členů jmenovaných politickými stranami by tak podle signatářů byla podkopána nezávislost justice.

Česká justice patří k těm lepším v Evropě, říká generální advokát Soudního dvora EU

Jaké jsou příčiny a jaká řešení současné krize liberální demokracie? Jakou roli hraje Soudní dvůr EU a jak jej členské státy vnímají? Redakce EURACTIV.cz se ptala českého generálního advokáta při unijním soudu.

Další členská země pod čl. 7 SEU?

Asociace Komisi vyzvaly, aby zvážila zahájení řízení podle článku 7 Smlouvy o Evropské unii (SEU). To by teoreticky mohlo znamenat i omezení španělských hlasovacích práv v EU, pokud by ostatní členské státy došly k závěru, že v zemi hrozí vážné narušení evropských hodnot, včetně vlády práva.

V minulosti EU takové řízení spustila v případě reforem soudnictví v Maďarsku a Polsku, u kterých se Komise domnívá, že porušují zásady právního státu. Místo této procedury ale unijní exekutiva nyní využívá spíše řízení o porušení povinností, v němž hraje významnou roli Soudní dvůr EU. Několik rozhodnutí ohledně vlády práva a nezávislosti justice vůči oběma problematickým státům již vydal.

Komise se kvůli reformě polské justice obrátila na Soudní dvůr EU, žádá předběžná opatření

Komise se stále obává o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u Soudního dvora EU, řekl dnes evropský komisař pro justici Didier Reynders. Unijní exekutiva požaduje, aby unijní soud ještě před konečným verdiktem vydal předběžná opatření.

Evropská komise v minulosti vyzvala Španělsko, aby se při reformách justice řídilo doporučeními expertů z Benátské komise Rady Evropy. Ti nabádají státy, aby jakékoliv významné změny ve fungování soudnictví konzultovali se všemi aktéry, kterých se reforma dotýká.

Reformu rady CGPJ doprovází také komplikovaná jednání mezi vládou a hlavní opoziční silou – Lidovou stranou. S ní se kabinet snaží dojednat nejen znění reformy ale také zvolení nových osmi členů z 20 rady.

Co je to právní stát? A proč je důležité jej respektovat?

Právní stát je v poslední době horkým tématem. Co ale přesně představuje? A proč je důležité principy vlády práva respektovat?