Rusové si získali Turky pro South Stream

Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan; zdroj: www.kremlin.ru.

Ruský premiér Vladimir Putin včera v Ankaře se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem podepsal sérii smluv, z nichž ta nejvýznamnější zajišťuje Rusům přístup do tureckých vod při stavbě plynovodu South Stream. Podle analytiků hrají Turci na dvě strany a snaží se stát regionální energetickou mocností.

Vladimiru Putinovi se včera povedlo udělat další významný krok při přípravě projektu South Stream, když v Ankaře získal souhlas Turků se stavbou plynovodu v jejich vodách v Černém moři.

Podpisy premiérů Ruska a Turecka se na smlouvě objevily ani ne měsíc po té, co Erdogan signoval obdobnou dohodu s představiteli Evropské unie, která se týkala konkurenčního plynovodu Nabucco. South Stream má být hotov dřív, než plynovod Nabucco, který Unie hodlá zbudovat, aby zmírnila svou závislost na dovozu energetický surovin z Ruska.

Ruský premiér Putin na oplátku Erdoganovi přislíbil podporu při výstavbě ropovodu, který má spojovat turecký přístav v černém moři Samsun s rafinérským uzlem na pobřeží Středozemního moře Ceyhanem (také v Turecku). Jeho hlavním konstruktérem bude italská společnost Eni.

Rusko se, jak známo, snaží co nejrychleji vybudovat plynovody, které by obcházely problematické území Ukrajiny. Kromě South Stream plánuje ještě North Stream (má vést po dně Baltského moře do Německa), avšak někteří odborníci pochybují, že výstavbu obou myslí vážně.

V souvislosti s včerejším podpisem dohody experti hovoří o tom, že se Turecko hodlá rozkročit více do široka a zaměřit se také na spolupráci s jinými partnery než pouze s Evropskou unií.

„Rozhovory (s Rusy), které se odehrávají tak brzy po podepsání Nabucca, ukazují, že Turecko je ochotné hrát na všechny strany,“ řekl agentuře Reuters analytik Eurasia Group Wolfango Piccoli. „Chce být energetickým uzlem a strategickým hráčem v regionu,“ dodal.

Pojďme postavit oba

Erdogan se včera nechal slyšet, že projekty South Stream a Nabucco nejsou v rozporu, ale společně představují vítanou diverzifikaci dodávek zemního plynu. V tomto bodě našli s Putinem společnou řeč. Ruský premiér prohlásil, že mohou existovat oba projekty, nicméně to „závisí na poptávce zákazníků“.

Odborníci ale podobné výroky považují za čistě politická prohlášení, která se nezakládají na pravdě. „Tyto projekty nemohou existovat vedle sebe. Cílí na stejné zákazníky a zároveň není dost zdrojů ani peněz pro stavbu obou plynovodů,“ upozornil například Necdet Pamir ze Světové energetické rady.

Dražší ale bezpečnější

Souhlas Turecka s vedením ruského plynovodu skrz jeho výsostné vody byla pro Rusy klíčová. Jinak by totiž museli Nabucco vést přes ukrajinské vody, což by, vzhledem k velmi napjatým vztahům obou zemí, jistě znamenalo velké komplikace.

Na druhou stranu stavba plynovodu přes Turecko vyjde asi o 1,5 miliardy dráž a zvýší se už tak enormní náklady, které se odhadují na 25 miliard dolarů (jen pro srovnání Nabucco má vyjít asi na devět miliard dolarů). Vzhledem k současným ekonomickým potížím Gazpromu by se právě astronomické náklady na South Stream mohly stát Achillovou patou celého projektu.

Na včerejší  tiskové konferenci v Ankaře se překvapivě objevil i italský premiér Silvio Berlusconi, který vyjednával ve jménu zájmů společnosti Eni. Ta se bude podílet na vybudování jedné větvě plynovodu South Stream, jež má končit v Itálii.

(Tento článek vznikl ve spolupráci s agenturou Reuters.)