Rusnok: Kandidaturu Albánie do EU bych vetoval. Na vině je spor s ČEZem

Premiér v demisi Jiří Rusnok; zdroj: www.vlada.cz

Premiér v demisi Jiří Rusnok věří, že ČEZ mezinárodní arbitráž proti Albánii vyhraje. S náhradou škody však podle něj Česko od balkánské země počítat nemůže. Spor prý ale poškodí pověst Albánie mezi investory. Aktuální summit EU měl rozhodnout o tom, jestli Albánii udělí kandidátský status. Nakonec se to odsouvá na léto. Kdyby se hlasovalo nyní, vetoval bych, říká Rusnok.

Kdyby tento týden summit EU rozhodoval o kandidátském statusu pro Albánii, český premiér Jiří Rusnok by přiblížení této balkánské země k EU vetoval.

Důvodem je spor mezi Tiranou a českou elektrárenskou skupinou ČEZ. Ta v květnu proti zemi zahájila mezinárodní arbitráž. Požaduje náhradu škody za to, že Albánský regulační úřad v lednu odebral tamní distribuční společnosti CEZ Shpërndarje licenci a do jejího vedení dosadil státního administrátora. ČEZ tak nad podnikem ztratil kontrolu.

„Došlo tam k bezprecedentnímu vyvlastnění firmy. Jsme přesvědčeni, že ČEZ tu arbitráž vyhraje,“ řekl dnes Rusnok poslancům během zasedání Výboru pro evropské záležitosti.

Země plná dealerů

S novým albánským premiérem Edim Ramou hovořil Rusnok během listopadového summitu šestnácti států střední, východní a jihovýchodní Evropy s Čínou.

„Jasně jsem mu řekl, že jestli neuvidíme reálné kroky, které budou ukazovat, že Albánie uznává svůj dluh a míní se jím zaobírat, tak klidně zablokuji jejich kandidátský status,“ sdělil český premiér poslancům.

Evropští prezidenti a premiéři měli o přiblížení Albánie k EU hlasovat během summitu, který dnes (19. prosince) začíná v Bruselu. Nakonec se ale rozhodnutí odkládá na červen. Před týdnem totiž nizozemský parlament rozhodl, že Amsterdam pro udělení statusu hlasovat nebude.

Že Albánii jako kandidátskou zemi nepodpoří, už dalo najevo více států. Pro schválení je přitom potřeba souhlas všech unijních lídrů.   

„Ani Nizozemci, Němci, Francouzi nebo Britové nejsou příliš nadšeni z asociace této krásné balkánské země plné drogových dealerů,“ prohlásil Rusnok v Poslanecké sněmovně.

Úspěšný rok

Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle je na druhé straně přesvědčen, že Albánie by si kandidátský status zasloužila.

„Telefonoval jsem premiérovi Ramovi a ujistil jsem ho, že Komise plně podporuje albánskou cestu ke vstupu do EU,“ napsal včera na svém Twitteru.

V říjnové zprávě o pokroku v oblasti rozšiřování Komise píše, že Albánie v posledním roce výrazně pokročila v potřebných reformách (EurActiv o tom psal zde).

Komisař to zdůraznil také na úterním zasedání Rady pro obecné záležitosti EU. Pochválil albánské politiky za širokou shodu nad potřebnými kroky v reformě justice, parlamentu a veřejné správy a také za pokrok v boji proti organizovanému zločinu a korupci.   

Füle podle svých slov očekává, že v červnu Albánie kandidátský status obdrží. „Nyní záleží na Albánii – vládě, opozici a úřadech – aby dále stavěla na působivých výsledcích, kterých zatím dosáhla,“ sdělil evropským ministrům.

Peníze neuvidíme

„Albánie je v kleštích. Oni peníze nemají, takže nám je nedají, s tím nepočítejte,“ řekl ještě Rusnok poslancům k arbitráži mezi Albánií a ČEZem.

Aféra prý ale rozhodně poškodí pověst Albánie jako místa vhodného pro investice. „Došlo k vyvlastnění investice, která měla navíc ještě spoluúčast Světové banky. To je bezprecedentní a žádný rozumný investor tam nepůjde,“ je přesvědčen český premiér.