Ruskojazyčná TV nebo podpora svobodných médií v Rusku. EU proti kremelské propagandě

zdroj: Shutterstock; autor: plavevski

Ruská vláda chce ze státního rozpočtu více podporovat propagandu směřující do zahraničí. Evropská unie naproti tomu plánuje, jak ruskojazyčnému publiku přinášet informace, které by nebyly zkreslené ve prospěch Kremlu. Členské státy i bruselské instituce pracují na konkrétnějších návrzích, které by mohly představit během několik týdnů.

Během několika týdnů chce Evropská unie připravit strategii pro boj s ruskou propagandou. Mohla by například rozjet vlastní ruskojazyčné televizní vysílání nebo sestavit pracovní skupinu pro podporu svobodných médiích ve východní Evropě.

„Nechceme vytvářet kontra propagandu, ale přinášet nezkreslené informace, které by propagandě bránily,“ nastínila představy Evropské komise a Evropské služby pro vnější činnost vysoká představitelka EU Federica Mogheriniová.

Ruská média ovládaná Kremlem nebo nakloněná vládě šíří nepravdivé informace zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Nezávislá média přitom v Rusku čelí útlaku.

S návrhem, aby EU poskytla ruskojazyčnému publiku alternativní přístup ke zprávám o aktuálním dění, přišly na začátku ledna baltské země, Dánsko a Velká Británie. O podobných nápadech se už ale debatovalo dříve.   

Na pondělním setkání unijních ministrů zahraničí se k návrhu přihlásila významná část členských států. „V řadě vystoupení se objevily názory, že je potřeba se v něčem takovém angažovat,“ řekl po schůzce novinářům polský ministr Grzegorz Schetyna. Podle účastníků jednání se neozvaly žádné nesouhlasné hlasy.

Rusko dá na propagandu víc peněz

Iniciátoři nápadu se obávají, že kremelská propaganda má za úkol také narušení evropské jednoty vůči Rusku.

Nepravdivé interpretace z ruských médií mají navíc vliv i na obyvatele unijních zemí. Týká se to právě baltských států, ve kterých žijí početné ruské menšiny – v Litvě tvoří Rusové asi 6 procent obyvatelstva, v Lotyšsku a Estonsku je to pak čtvrtina populace.

Lotyšsko, které aktuálně předsedá Radě EU, plánuje ještě v první polovině letošního roku spustit vlastní ruskojazyčnou televizi, kterou by mohla podpořit i Unie.

Ruská vláda chce na druhé straně v příštích třech letech výrazně navýšit výdaje na státní propagandu do zahraničí, uvedla nedávno ČTK s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu TASS.

Zatímco podle původních plánů měl ruský státní rozpočet podpořit „národní informační zájmy“ v letech 2015 až 2017 v přepočtu 17 miliardami korun, nově by to mělo být 26 miliard.

Autor: Adéla Denková