Expert: Rusko chce vliv ve střední Evropě, na Slovensku jsou i polovojenské jednotky

zdroj: Shutterstock; autor: Gutzemberg

V Česku i na Slovensku má ruská propaganda své hlasatele mezi vysokými politickými představiteli. Patří mezi ně i český prezident Miloš Zeman. Podle slovenského experta přitom střední Evropa zápasí o budoucnost svých demokracií. Na Slovensku Moskva podporuje neofašistická hnutí i polovojenské jednotky, které se svým napojením na Rusko netají.

Mezi hlavní hlasatele ruské propagandy v Česku patří i představitelé parlamentních stran, jako jsou ČSSD a KSČM, konstatuje think tank Evropské hodnoty, který dnes představil souhrn nejčastějších mýtů o dění na Ukrajině.

„Proruské skupiny se budovaly celé roky, i s pomocí ruských zpravodajců,“ říká analytik.

„Mezi hlavní nositele ruské propagandy patří téměř všichni představitelé KSČM a také někteří poslanci ČSSD. Konkrétně jsou to poslanci Foldyna, Jandák, Huml a další,“ řekl novinářům na tiskové konferenci zástupce ředitele think tanku Jakub Janda.  

V první řadě je to ovšem nejvyšší ústavní činitel, prezident Miloš Zeman.

Jeho jméno se často objevuje také v ruských médiích, kde je citován jako jeden z představitelů Evropské unie.

Český prezident významnější než německý

Společnost Semantic Visions, která se zabývá automatickým porozuměním textu a analýzou emočního náboje, například analyzovala, jak často se český prezident v ruských státních médiích objevuje.

Za období tří měsíců se tam objevil 32krát častěji než například prezident sousedního Německa Joachim Gauck.

„Můžeme si to vykládat různě, lze ale konstatovat, že český prezident je hrdinou ruské informační války proti Západu,“ řekl Janda.

Zeman se v minulosti několikrát vyjádřil například proti sankcím, které Evropská unie na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a podporování agrese na východní Ukrajině.

Opakovaně je kritizoval také slovenský premiér Robert Fico, který tak učinil například při své červnové návštěvě v Rusku.

Propagandu šíří i slovenští politici

„Stejně jako v případě českého prezidenta jsou i návštěvy slovenského předsedy vlády v Moskvě velmi jasně zneužívány ruskou propagandou,“ řekl dnes českým novinářům bezpečnostní expert Jaroslav Naď, který působí v bratislavském think tanku CEPI. Ten se na vzniku zmíněného analytického materiálu podílel.

I někteří představitelé slovenských parlamentních stran mají podle něj často „intenzivní sklony“ k šíření ruské propagandy. Patří mezi ně i lidé na vysokých pozicích. Často se přitom jedná o někdejší představitele komunistické strany, z nichž řada působí ve vládní straně SMER.

„Dokonce i předseda výboru pro evropské záležitosti v Národní radě (obdoba české Poslanecké sněmovny – pozn. red.) je známý svými nekritickými pozicemi obhajujícími proruskou propagandu,“ řekl Naď.

Proruské skupiny se budovaly po léta

S vyostřováním situace na Ukrajině se podle něj během minulého roku na Slovensku aktivizovaly také vlivové skupiny podporující zájmy Ruska.

„Tyto skupiny byly budovány celé roky, i s pomocí sítě zpravodajských důstojníků působících na území Slovenské republiky. Včetně těch, kteří legálně působí na ruské ambasádě v Bratislavě – a ta ambasáda rozhodně není malá, s tím máte zkušenosti i v Česku,“ připomněl vysoký počet ruských diplomatů v obou zemích.  

„Rusko se spojuje s neofašisty na Slovensku,“ říká Naď.

Na Slovensku se přitom objevil fenomén, který Česko v takové míře nezná.

„To je budování polovojenských jednotek, které začínají být velmi aktivní. Když přijedete na Slovensko, můžete je potkat v lese, jak realizují vojenský výcvik,“ upozornil Naď.

Čelní představitelé těchto jednotek se prý netají tím, že absolvovali výcvik v Ruské federaci. Vojenskou instruktáž jim pak přímo na území Slovenské republiky pravidelně poskytují ruští militanti, dodal expert.

Představitelé polovojenských skupin navíc občas na některých základních a středních školách přednášejí o svém pohledu na historii Slovenska i současné mezinárodní vztahy.

Pro neofašisty, nebo proti nim?

Zcela paradoxní je pak podle Nadě napojování slovenských neofašistických skupin na Rusko. „Ruská federace, která kritizuje údajné masové neofašistické hnutí na Ukrajině, se spojuje s radikálními skupinami na Slovensku,“ řekl novinářům.

Jednotlivá hnutí se navíc rozhodla spojit před parlamentními volbami, které Slovensko čekají příští rok, a chtějí vytvořit společnou kandidátku.

Tento vývoj je podle analytika nebezpečný. „Žijeme v situaci, kdy zápasíme o budoucnost demokracie ve střední Evropě. Promyšlená strategie Kremlu je jasná. Jde o oslabení jednoty EU a NATO a snahu získat větší vliv na politické a ekonomické procesy ve střední Evropě,“ varoval na tiskové konferenci.

Autor: Adéla Denková