Ruská flotila zůstane na Krymu a Ukrajinci ušetří za plyn

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: Argenberg.

Ruská Černomořská flotila může v Sevastopolu na Krymu zůstat o 25 let déle. Výměnou za to budou Rusové na Ukrajinu prodávat zemní plyn o 30 % levněji. Tak zní dohoda, kterou v Charkově uzavřeli prezidenti Dmitrij Medveděv a Viktor Janukovyč.

Ústupek ohledně Černomořské flotily je zatím nejsilnější posun ukrajinské zahraniční politiky vůči Rusku, ke kterému nově zvolený prezident Viktor Janukovyč přistoupil. Prezidentovi političtí odpůrci nazývají tento krok „prodejem státní suverenity“.

„Naši ukrajinští partneři od nás dostanou levnější plyn,“ řekl novinářům ruský prezident Dmitrij Medveděv poté, co dohovořil s Janukovyčem. „Ukrajina bude moci ušetřené peníze použít na podporu domácího hospodářství,“ dodal Medveděv. Oba státníci se shodli, že se jedná o průlom ve vzájemných vztazích, které se poslední roky držely u bodu mrazu.

Podle předchozí dohody měli Rusové z Krymu odejít v roce 2017. To, že Ukrajinci umožní flotile v Sevastopolu setrvat déle, jim Rusko „oplatí“ levnějším zemním plynem. Podle Medveděva jde o jasnou kauzalitu. Moskva navíc chápe svou vojenskou přítomnost na Krymu jako „záruku evropské bezpečnosti v černomořské oblasti.“

Viktor Janukovyč tímto potvrdil obavy mnohých svých politických odpůrců, že povede prorusky orientovanou zahraniční politiku. Viktor Juščenko, kterého Janukovyč v prezidentském křesle po tvrdě vybojovaném volebním vítězství vystřídal, byl prozápadně smýšlející politik a odchod Rusů z Krymu viděl jako životně důležitý krok k posílení ukrajinské suverenity. Jeden ze zástupců Juščenkovy strany Naše Ukrajina řekl, že dohoda s Rusy znamená „postoupení ukrajinských národních zájmů.“

Bývalá premiérka Julia Tymošenko, jež byla v prezidentských volbách Janukovyčovým hlavním rivalem, prohlásila, že prezidentův postup není nic jiného, než „hrubé porušení článku 17 ukrajinské ústavy, který zakazuje přítomnost cizích vojenských základen na území Ukrajiny.“

Z prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí vyplývá, že očekává vlnu kritiky také ze strany Západu: „Nemyslíme si, že by ruská Černomořská flotila byla zdrojem ohrožení ukrajinské suverenity nebo územní integrity. Přítomnost Rusů by neměla na Západě vzbuzovat pochybnosti o nezávislosti Ukrajiny.“

Ruská sleva“

Medveděv vysvětloval na tiskové konferenci pravidla, jimiž se bude redukce ceny zemního plynu řídit. Pokud původně Ukrajinci platili za tisíc kubíků plynu více než 330 dolarů, odpustí jim nyní Rusové 100 dolarů. Pokud byla cena nižší než 330 dolarů, zaplatí Ukrajinci o 30 % méně než dosud. Společnost Gazprom poté na vysvětlenou dodala, že Ukrajincům sleví 30 % z původní ceny, ale nikdy ne víc než 100 dolarů.

Podle Janukovyče je sleva významným přelomem v ukrajinsko-ruských vztazích. Nové podmínky zemi umožní odebírat z Ruska až 30 miliard kubíků plynu ročně. Do budoucna prezident dokonce počítá se zvýšením na 40 miliard. Nižší náklady na energie také uspíší schválení ukrajinského státního rozpočtu na rok 2010 a podle Andreje Bespjatova z makléřské firmy Dragon Capital také zlepší pozici Ukrajiny při jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Ukrajina se totiž topí v dluzích a o pomoc žádá právě MMF, od něhož chce získat 12 miliard dolarů, a hodlá o úvěr oficiálně požádat ještě tento týden. Není ale vůbec jisté, jestli prostředky dostane. MMF totiž minulý rok přerušil čerpání peněz ze záchranného programu pro Ukrajinu v celkové výši 16,4 miliardy dolarů kvůli tomu, že bývalá ukrajinská administrativa nedodržela sliby týkající se rozpočtové disciplíny.

Dosavadní cena plynu se řídila dohodou z roku 2009, kterou s Rusy na 10 let uzavřela Julia Tymošenko. Ukrajinci letos zatím platili za tisíc kubíků plynu kolem 334 dolarů, což by podle slov prezidenta Janukovyče ukrajinskou ekonomiku totálně zruinovalo.