Rumunsko to musí zkusit znovu. Von der Leyenová odmítla dalšího kandidáta do Komise

© Shutterstock

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová není spokojena s kandidátem, kterého v úterý navrhlo Rumunsko. Uvedl to dnes zpravodajský web Politico s odvoláním na zdroje z jejího okolí. Končící rumunská vláda chtěla do Bruselu vyslat bývalého europoslance Victora Negrescua, s čímž nesouhlasil prezident Klaus Iohannis. Von der Leyenové se tím dál komplikuje sestavení její Komise, která původně měla začít pracovat už v pátek.

Rumunská socialistická vláda padla začátkem října a zemi vede pouze do potvrzení nového kabinetu, o němž má parlament hlasovat v pondělí. Menšinová vláda liberála Ludovica Orbana má však podle některých médií jen malou šanci, že získá důvěru zákonodárců, což může patovou situaci prodloužit.

Dosluhující premiérka Viorica Dancilaová v úterý vyslyšela výzvu von der Leyenové, aby po odmítnutí dvou předchozích kandidátů na eurokomisaře přišla s novým jménem. Čtyřiatřicetietý Negerscu však narazil u prezidenta Iohannise, podle něhož by premiérka neměla dělat tak důležité rozhodnutí několik dní před koncem v úřadě.

„Ve světle současné politické situace v Rumunsku by navržený kandidát měl být přijatelný pro všechny hlavní strany. Evropa stále čeká na Rumunsko,“ uvedl v odmítavé reakci na návrh Bukurešti tým budoucí šéfky EK.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Její Komise by podle současného plánu měla nastoupit do úřadu o měsíc později, tedy začátkem prosince. Pokud by se však rumunské strany na kandidátovi neshodly ani příští týden, hrozila by další časová prodleva. Navržené kandidáty musí prověřit výbory Evropského parlamentu ve dvou kolech slyšení, celou Komisi by pak mělo schválit listopadové plénum EP.

První zkouška čeká už příští týden na další dva uchazeče o pozice v unijní exekutivě. Právní výbor europarlamentu bude pravděpodobně příští středu a čtvrtek zkoumat majetkové poměry francouzského exministra hospodářství Thierryho Bretona a maďarského velvyslance při EU Olivéra Várhelyiho, kteří mají nahradit kandidáty odmítnuté před měsícem. Zvláště Bretona mohou čekat nepříjemné dotazy kvůli vazbám na technologickou společnost Atos, kterou vede a vlastní v ní akcie za desítky milionů eur. Podle vlastních slov je hodlá prodat, pokud získá novou funkci.

Kandidáti na komisaře za Francii a Maďarsko byli oficiálně nominováni. Ani oni ale nemusí mít cestu do EK lehkou

Předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová formálně nominovala kandidáty Francie a Maďarska na posty v nové unijní exekutivě. Oznámil to dnes její mluvčí.