Rumunsko se stále neumí vypořádat s korupcí, obává se Komise. Znepokojení budí reforma justice

rumunsko justice

© European Union, 2017

Justiční reforma, kterou prosadila rumunská vláda, vyvolává domácí i zahraniční kritiku. Šéf Komise Juncker a první místopředseda Timmermans dnes řekli, že se obávají o nezávislost rumunské justice a o její schopnost bojovat s korupcí.

Obavy z reformy rumunské justice a z toho, zda skutečně dokáže bojovat proti korupci, dnes vyjádřili ve společném prohlášení předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a její první místopředseda Frans Timmermans.

Vedle kontroverzní reformy, kterou nyní posuzuje ústavní soud, vyvolává znepokojení pomalý pokrok v boji proti korupci a netransparentnost soudních řízení. Vyplývá to z výroční zprávy protikorupční skupiny Rady Evropy GRECO.

„Poslední vývoj v Rumunsku sledujeme se znepokojením. Nezávislost rumunské justice a to, aby dokázala bojovat s korupcí, jsou uhelným kamenem silného Rumunska v rámci EU,“ uvedli Juncker a Timmermans v prohlášení.

V prosinci vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) a její menší koaliční partner liberální strana ALDE využily absolutní většiny v parlamentu ke schválení justiční reformy, která podle jejich odpůrců omezí nezávislost justice.

Změny kritizovala řada mezinárodních činitelů, Evropská komise a Spojené státy. Odmítl ji i prezident Klaus Iohannis a protestovaly proti ní desetitisíce lidí po celém Rumunsku.

Komise v prohlášení dále Rumunsko varovala, aby neupouštělo od doporučení Bruselu. Komise také uvedla, že finální podobu zákona o soudech, trestního zákoníku, zákona o střetu zájmů a protikorupčního zákona pečlivě prozkoumá a posoudí jejich dopad na nezávislost justice a boj s korupcí.

Rumunská protikorupční prokuratura od roku 2006 postavila před soud 72 členů zákonodárného sboru. Trestně jsou nyní v různých řízeních stíháni dokonce předsedové dolní i horní komory.

Podezřelý z korupce je i šéf vládnoucí PSD Liviu Dragnea, na nějž má blízké vazby čerstvě jmenovaná premiérka Viorica Dancilaová. Ta snahu Bukurešti zmírnit trestní zákoník hájila před Evropským parlamentem loni v únoru.